اللهم عجل الولیک الفرج

سوم خرداد ؛ روز مقاومت، ایثار و پیروزی


گرامی باد


 


بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع رزمندگان فداییان اسلام در سال اول دفاع مقدس

حجم: 25 مگابایت [لینك دانلود مستقیم]، 10 دقیقه،فرمت: wmv+ نوشته شده در  دوشنبه 3 خرداد1389ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 


جهان آرا از نگاه رهبر معظم انقلاب


من مايلم اينجا يادي بکنم از محمد جهان آرا، شهيد عزيز خرمشهر و شهدايي که در خرمشهر مظلوم آن طور مقاومت کردند. آن روزها بنده در اهواز از نزديک شاهد قضايا بودم. خرمشهر در واقع هيچ نيروي مسلح نداشت. نه که صد و بيست هزار (مانند بغداد) نداشت بلکه ده هزار، پنج هزار هم نداشت. چند تانک تعميري از کار افتاده را مرحوم شهيد اقارب پرست – که افسر ارتشي بسيار متعهدي بود – از خسروآباد به خرمشهر آورده بود، تعمير کرد. (البته اين مال بعد است، در خود آن قسمت اصلي خرمشهر نيرويي نبود) محمد جهان آرا و ديگر جوانهاي ما در مقابل نيروهاي مهاجم عراقي – يک لشکر مجهز زرهي عراقي با يک تيپ نيروي مخصوص و با نود قبضه توپ که شب و روز روي خرمشهر مي باريد – سي و پنج روز مقاومت کردند. همانطور که روي بغداد موشک مي زدند، خمپاره ها و توپهاي سنگين در خرمشهر روي خانه هاي مردم مرتب مي باريد، اما جوانان ما سي و پنج روز مقاومت کردند. بغداد سه روزه تسليم شد ملت ايران، به اين جوانان و رزمندگانتان افتخار کنيد. بعد هم که مي خواستند خرمشهر را تحويل بگيرند، دوباره سپاه و ارتش و بسيج با نيرويي به مراتب کمتر از نيروي عراقي رفتند خرمشهر را محاصره کردند و حدود پانزده هزار اسير در يکي دو روز از عراقيها گرفتند. جنگ تحميلي هشت ساله ما، داستان عبرت آموز عجيبي است. من نمي دانم چرا بعضي ها در ارائه مسائل افتخار آميز دوران جنگ تحميلي کوتاهي مي کنند.

مقام معظم فرماندهي کل قوا 1382/1/22 نماز جمعه تهران( در "ادامه مطلب" عکس هایی از سردار شهید محمد جهان آرا )

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 3 خرداد1389ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

سوم خرداد ؛ روز مقاومت، ایثار و پیروزی گرامی باد


سردار شهید « محمد جهان آرا »

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خرمشهر

در سال 1333 ه ش در خانواده‌ای مستضعف، مسلمان، متعهد و دردکشیده در خرمشهر متولد شد.
پایبندی خانواده او (بویژه پدرش) به اسلام عزیز باعث گردید که از همان کودکی عاشق به خدا و خاندان عصمت و طهارت(ع) در جان و قلب محمد ریشه دواند. از همین ایام وی تحت نظر پدر بزرگوارش به فراگیری قرآن مجید پرداخت.

فعالیتهای سیاسی – مذهبی او از شرکت در جلسات مسجد امام صادق(ع) خرمشهر شروع شد. در سال 1348 در سن 15 سالگی – تحت تاثیر جنبش اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) همراه عده‌ای از دوستان فعال مسجدی‌اش وارد مبارزات سیاسی شد. ابتدا به برپایی جلسات تدریس و تفسیر قرآن در مساجد پرداخت؛ ضمن آنکه در مبارزات انجمنهای اسلامی دانش‌آموزان نیز شرکتی فعال داشت. در اواخر سال 1349 همراه برادرش به عضویت گروه مخفی حزب‌الله خرمشهر درآمد.

افراد این گروه با هم میثاقی را نوشته و امضاء کردند و در آن متعهد شدند که تحت رهبری حضرت امام خمینی(ره) تا براندازی رژیم منفور پهلوی از هیچ کوششی دریغ نکرده و از جان و مال خویش برای تحقق این امر مضایقه نکنند.

بعد از آن، برای عمل به مفاد عهدنامه و به منظور خودسازی، روزه می‌گرفتند و به انجام عباداتشان متعهد بودند.
این گروه برای انجام نبردهای چریکی، یکسری از ورزشها و آمادگیهای جسمانی را در برنامه‌های روزانه خود قرار داده بودند تا در ابعاد جسمانی و روحانی افرادی خود ساخته شوند.

در سال 1351 این تشکل به وسیله عوامل نفوذی از سوی رژیم منحوس پهلوی شناسایی شد و شهید جهان‌آرا، به همراه سایر اعضای آن دستگیر گردیدند. پس از مدتی شکنجه و بازجویی در ساواک خرمشهر، سید محمد به علت سن کم به یکسال زندان محکوم و به زندان اهواز منتقل گردید. مدتی که در زندان بود در مقابل شدیدترین شکنجه‌ها مقاومت می‌کرد، به همین جهت دوستانش همیشه از طرف او خاطر جمع بودند که هرگز اسرار و اطلاعات را فاش نخواهد کرد. ایشان با اخلاق و رفتار پسندیده و حسن برخوردش، عده‌ای از زندانیان غیرسیاسی را نیز به مسیر مبارزه و سیاست کشانده بود.

پس از آزادی از زندان، پرتلاشتر از گذشته به فعالیت خود ادامه داد و ساواک او را احضار و تهدید کرد تا از فعالیتهای سیاسی و اسلامی کناره‌گیری کند. تهدیدی بی‌نتیجه، که منتهی به نیمه مخفی شدن فعالیتهای او و دوستانش گردید.

پس از اخذ دیپلم (در سال 1354) برای ادامه تحصیل راهی مدرسه عالی بازرگانی تبریز شد و برای شکل‌گیری انجمن اسلامی این مرکز دانشگاهی تلاش نمود. در این زمان در تکثیر و پخش اعلامیه‌های امام امت(ره) و نیز انتشار جزوه‌ها و بیانیه‌های افشاگرانه علیه سیاستهای سرکوبگرانه رژیم فعالیت می‌کرد.

در سال 1355 به دلیل ضرورتی که در تداوم جهاد مسلحانه احساس می‌کرد به گروه منصورون پیوست. از همین دوران بود که به دلیل ضرورتهای کار مسلحانه مکتبی، ناچار به زندگی کاملاً مخفی روی آورد.

سال 1356 مامور جابجایی مقادیری سلاح از تهران به اهواز شد. در حالی که گروه توسط عوامل نفوذی ساواک شناسایی شده و گلوگاههای جاده تهران – قم توسط مامورین کمیته مشترک ضدخرابکاری کنترل می‌شد، وی ماهرانه خودرو حامل سلاحها را از تور ساواک عبور داد و به اهواز رساند با همین سلاحها محمد و دوستانش دست به اجریا تعدادی عملیات مسلحانه (هماهنگ با اعتصاب کارگران شرکت نفت در اهواز) زدند.

در کنار فعالیتهای مسلحانه، امور سیاسی – تبلیغی را نیز از یاد نمی‌برد و دامنه فعالیتهایش را به شهرهای تهران، قم، یزد، اصفهان و کاشان گسترش داد.

در تاریخ 2/2/1357 سیدعلی جهان‌آرا، برادر سیدمحمد نیز توسط ساواک به شهادت می‌رسد.

در بهار و تابستان سال 1357 محمد تصمیم می‌گیرد تا به منظور گذراندن آموزش و کسب تجارب نظامی بیشتر همراه با عده‌ای از دوستان خود به سوریه و اردوگاههای مقاومت فلسطین برود. شهید حجت‌الاسلام سیدعلی اندرزگو مسئولیت اعزام سید محمد و دوستانش را عهده‌دار می‌شود. پس از اعزام گروهی از یاران محمد و همزمان با راهی شدن خود او، کشتار مردم تهران در میدان ژاله سابق توسط رژیم صورت می‌گیرد که محمد را از رفتن به خارج منصرف می‌نماید. او تصمیم می‌گیرد در ایران بماند و به مبارزه در شرایط حاد آن دوران ادامه دهد.
در پاییز سال 1357 در پی اعزام تانکهای ارتش رژیم شاه به خیابانهای اهواز و کشتار مردم، سید محمد و دوستانش تصمیم به دفاع مسلحانه از مردم تظاهر کننده می‌گیرند. در یک درگیری سنگین با نیروهای زرهی رژیم، حدود 30 نفر از مزدوران و چماقداران شاهنشاهی را مجروح می‌کنند و سالم به مخفی‌گاه خویش باز می‌گردند.

با پیروزی انقلاب اسلامی در بیست و دوم بهمن 1357 سید محمد پس از دو سال و نیم زندگی مخفی به خرمشهر باز می‌گردد.


به منظور حراست از دست‌آوردهای فرهنگی، سیاسی انقلاب اسلامی و تلاش در جهت تعمیق و گسترش آنها و جلوگیری از تحقق توطئه‌های عوامل بیگانه، که با طرح مساله قومیت و ملیت سعی در ایجاد انحراف در ادامه مبارزه و مسیر انقلاب داشتند، شهید جهان‌آرا همراه عده‌ای از یاران خویش کانون فرهنگی نظامی انقلابیون خرمشهر را تشکیل داد تا با بسیج مردم و نیروهای جوان و تشکل حرکت سیاسی‌شان، آنان را در دفاع از انقلاب و مقابله با توطئه‌های دشمنان آماده نماید.

شهید جهان‌آرا خود مسئولیت شاخه نظامی کانون را عهده‌دار گردید و با توجه به تجربیات و آگاهیهای نظامی، به آموزش برادران و سازماندهی آنان پرداخت و با عنایت به اطلاعاتی که از جنگ چریکی و شهری داشت، شهر را به چندین منطقه تقسیم کرد و مسئولیت حفاظت از هر منطقه را به عهده تیمهای مشخص نظامی گذارد که شاخه نظامی کانون به عنوان واحد اجرایی دادگاه انقلاب عمل می‌کرد. کانون توانست به یاری دادگاه انقلاب، عده‌ای از عمال حکومت نظامی و برخی از سرمایه‌داران بزرگ را، که عوامل مزدور بیگانه توسط آنان کمک مالی می‌شدند، دستگیر و به مجازات برساند.

در شکل‌گیری سپاه« خرمشهر» نقش فعال و اساسی داشت و ابتدا مدتی مسئولیت واحد عملیات را به عهده گرفت.

در آن زمان با توجه به ضعف عملکرد دولت موقت در تامین خواسته‌های طبیعی و اولیه مردم محروم منطقه،‌ گروهکهای چپ و راست تلاش داشتند تا با طرح ضعفهای ناشی از حکومت ستمشاهی، نظام و کل حاکمیت آنرا زیر سئوال برده و مردم را نسبت به انقلاب و رهبری آن بدبین و به مقابله با آن بکشانند. جریان منحرف و وابسته «خلق عرب» نیز به عنوان یکی از ابزارهای استکبار جهانی، در منطقه قد علم کرده بود تا برای اشاعه اهداف استکبار، با پشتیبانی حزب بعث عراق، اعلام موجودیت نماید و عملاً با طرح اختلفا شیعه و سنی،‌ برای تجزیه خوزستان و رویارویی همه جانبه با نظام جمهوری اسلامی ایران برخیزد. شهید جهان‌آرا در این شرایط به فرماندهی سپاه خرمشهر منصوب شد.

شهید جهان‌آرا با بکارگیری پاسدارن انقلاب و همکاری مردم، این آشوب را سرکوب و با عناصر فرصت‌طلب قاطعانه برخورد کرد و به لطف خدای تبارک و تعالی بساط این گروهک ضدانقلابی برچیده شد.
از اقدامات مهم و حیاتی شهید در این زمان، تشکیل یک واحد عمرانی در سپاه بود؛ زیرا جهادسازندگی در این شهر هنوز راه‌اندازی نشده بود.

ایشان برادران سپاه را برای حفاظت از دست‌آوردهای انقلاب و ایستادگی در مقابل عوامل بیگانه تشویق و ترغیب می‌کرد تا به خدمت و امداد برادران روستایی و عرب ساکن در نقاط مرزی که در معرض تهاجم فرهنگی عوامل بیگانه قرار داشتند، بشتابد و با کار عمرانی و فرهنگی زمینه‌های عدم پذیرش در مقابل نفوذ دشمن را در مردم تقویت کنند. در واقع وی دو عامل فقر و جهل را زمینه اساسی فعالیت ضدانقلاب در منطقه می‌دانست و با درک این مساله ضمن تکیه بر مبارزه پیگیر علیه عوامل بیگانه، به ضرورت کار فرهنگی و تامین نیازهای مردم منطقه اصرار فراوان داشت.

شهید جهان‌آرا در جریان کودتاه نوژه به منظور جلوگیری از هرگونه حرکت و اقدام ضدانقلاب در پایگاه سوم دریایی خرمشهر، از سوی شورای تامین استان خوزستان به سمت فرماندهی این پایگاه منصوب گردید و به کمک نیروهای مومن و معتقد، تا تثبیت اوضاع و کشف بخشی از شبکه کودتا در میان عناصر نیروی دریایی، این مسئولیت را عهده‌دار بود.

ایشان ضمن اینکه با زیرکی و درایت در خنثی کردن این توطئه عمل می‌کرد، در بین پرسنل نیروی دریایی نیز از مقبولیت خاصی برخوردار بود و همه مجذوب اخلاق، رفتار و برخوردهای اصولی وانقلابی او شده بودند.

در غروب روز 31 شهریور 1359 عراقیها شهر خرمشهر را زیر آتش گرفتند و مطمئن بودند که با دو گردان نیرو ظرف مدت 24 ساعت خواهند توانست آن را به تصرف خود درآورند و بعد از آن، از طریق پل ذوالفقاریه، به آبادان دسترسی پیدا کنند و در فاصله کوتاهی به اهواز رسیده و خوزستان عزیز را از کشور جمهوری اسلامی جدا نمایند. اما پیش‌بینی متجاوزین بعثی بهم ریخت و آنها در مقابل مقاومت دلیرانه مردم خرمشهر، مجبور شدند بخش زیادی از توان نظامی خود را (بیش از دو لشکر) در این نقطه، زمین‌گیر کرده و 45 روز معطل شوند و در نهایت پس از عبور از دو پل کارون و بهمنشیر، آبادان را به محاصره در آورند.

شهید جهان‌آرا در مورد یکی از صحنه‌های این حماسه عاشورایی می‌گوید:
«امیدی به زنده ماندن نداشتیم. مرگ را می‌دیدیم. بچه‌ها توسط بی‌سیم شهادتنامه خود را می‌گفتند و یک نفر پشت بی‌سیم یادداشت می‌کرد. صحنه خیلی دردناکی بود. بچه‌ها می‌خواستند شلیک کنند، گفتم: کا که رفتنی هستیم، حداقل بگذارید چند تا از آنها را بزنیم، بعد بمیریم. تانکها همه اطراف را می‌زدند و پیش می‌آمدند. با رسیدن آنها به فاصله صد و پنجاه متری دستور آتش دادم. چهار آرپی‌جی داشتیم، با بلند شدن از گودال،‌ اولین تانک را بچه‌ها زدند. دومی در عقب‌نشینی بود که به دیوار یکی از منازل بندر برخورد کرد. جیپ فرماندهی پشت سر، به طرف بلوار دنده عقب گرفت، با مشاهده عقب‌نشینی تانک، بلند شدم و داد زدم: الله اکبر، الله اکبر، ... حمله کنید؛ که دشمن پا به فرار گذاشته بود ...»

جانباز عزیز جنگ، برادر محمد نورانی در این باره می‌گوید:
«وارد حیات مدرسه شدم. بوی باروت شدید می‌آمد. درداخل ساختمان دیدم قتلگاه روز عاشواست. همین طور بچه‌ها در خون خودشان می‌غلطند. اسلحه‌ام را برداشتم آمدم بیرون، شهید جهان‌آرا با جیپ تازه رسیده بود. گفتم: دیدی همه بچه‌ها را از دست دادیم! در حالی که شدیداً‌ متاثر شده بود، مثل کوه، استوار و مصمم گفت: اگر بچه‌ها را دادیم اما امام را داریم، ان‌شاءالله امام خمینی(ره) زنده باشد.»

آنها با دست خالی در حالی که اسلحه و مهمات نداشتند و سیاست بازانی چون بنی‌‌صدر ملعون و مشاورین جنگی او معقتد بودند که خرمشهر و آبادان ارزش سیاسی – نظامی ندارد، باید زمین داد تا از دشمن، زمان گرفت و ... با چنگ و دندان شجاعانه قدم به قدم و کوچه به کوچه با مزدوان بعثی جنگیدند و به فرمان رهبر و مقتدای خود، مردانه ایستادگی کردند و با توجه به اینکه پاسداران سپاه خرمشهر کم بودند با عده‌از مردم مسلمان و مومن، مانع اشغال شهر شدند. تا اینکه رزمندگان، خودشان را در گروههای کوچک (در حد دسته و گردان) به آنها رسانده و تحت فرماندهی این سردار دلاور اسلام علیه دشمن وارد عمل شدند.

در این مرحله شهید جهان‌آرا با سازماندهی مناسب نیروهای سپاه و مردمی و بکارگیری به موقع رزمندگان اسلام، عرصه را بر نیروهای عراقی تنگ کرده بود. اما فشار دشمن هر روز بیشتر می‌شد و ادوات و تجهیزات جنگی زیادی را وارد عمل می‌کرد.

برادری تعریف می‌کند:
«روزهای آخر این مقاومت بود که بچه‌ها با بی سیم به شهید جهان‌آرا اطلاع دادند که شهر دارد سقوط می‌کند. او با صلابت به آنها پیام داد که باید مواظب باشیم ایمانمان سقوط نکند.»

شهید جهان‌آرا می‌گفت:
«آرزو می‌کنم در راه آزاد کردن خونین‌شهر و پاک کردن این لکه از دامان جوانان شهید شوم.»
او و همرزمانش با توکل به خدا، خالصانه جانفشانی کردند. در برابر دشمن ایستادند و با فرهنگ شهادت‌طلبی در برابر دشمن تا دندان مسلح، مقاومت کردند و زیر بار ذلت نرفتند و یکبار دیگر حماسه حسینی را در کربلای ایران اسلامی تکرار نمودند.

سردار غلامعلی رشید در ارتباط با این حماسه به لحاظ نامی می‌گوید:
«مقاومت در خرمشهر نه تنها در وضعیت مناطق مجاورش مثل آبادان اثر مستقیم داشت، بلکه در سرنوشت کلی جنگ نیز تاثیر گذاشت و باعث تاخیر حمله عراقیها به اهواز گردید و آنها توانستند در ادامه جنگ، به اهداف خود برسند. برادر عزیز شهید جهان‌آرا با الهام از سرور آزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش به ما آموخت که چگونه باید در برابر دشمن مردانه جنگید.»

شهید جهان‌آرا در کنار فعالیتهای گسترده نظامی، به مسئله خودسازی و جهاد با نفس و کوششهای عرفانی در جهت تقرب هرچه بیشتر به خداوند با تلاوت پیوسته قرآن، دعا و تلاش برای افزایش میزان آگاهیهای سیاسی و اجتماعی توجه ویژه‌ای داشت.

از قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برخوردار بود و نفوذ کلام عجیبی داشت.

خوش خلقی، قاطعیت، خلوص، تقوی، توکل، فداکاری، اعتماد عمیق به ولات فقیه و حضرت امام(ره) و خستگی‌ناپذیری از خصوصیات بارز وی بود.

به برادران می‌گفت:

«انقلاب بیش از هرچیز برای ما یک امتحان الهی و یک آزمایش تاریخی و اجتماعی است و در جریان آن امتحان باید رنج، محرومیت، مصایب و ناملایمات را با آغوش باز بپذیریم و در برابر آشوبها و فتنه‌ها با خلوص و شهامت، محکم بایستیم و از طولانی شدن دوران امتحان و افزایش سختیها و ناملایمات نهراسیم، زیرا علاوه بر اینکه خود را از قید افکار شرک‌آلود و وابستگیها، پاک و خالص می‌کنیم، ریشه و نهال انقلابمان عمیق و استوارتر می‌شود و از انحراف و شکست مصون می‌ماند.»

در مبارزات، هیچ‌گاه به مسیر انحرافی گام ننهاد و همیشه از محضر علما و روحانیون کسب فیض می‌کرد. عشق و علاقه زیادی به حضرت امام خمینی(ره) داشت و تکلیه کلامش این بود: من مخلص و چاکر امام هستم. از جمله سخنانش این بود که: مادامی که به خدا اتکال داریم و رهبریت بزرگی چون امام داریم، هیچ غمی نداریم.

سید محمد دارای روحیه‌ای عرفانی بود و بسیاری از اوقات دیده می‌شد که در حال راز و نیاز با خدای خود است. زمانی که در زندان به سر می‌برد، از نماز شب غفلت نمی‌کرد.

تواضع و فروتنی در سید موج می‌زد. با وجود اینکه فرماندهی سپاه خرمشهر را به عهده داشت خود را یک بسیجی می‌دانست و در حالی که فرماندهی قاطع بود اما رابطه عاطفی و برادرانه خود را با نیروهای تحت امر حفظ کرده بود.

او به تربیت کادرهای کارآمد توجه خاصی داشت و در رشد دادن نیروهای مردمی، تلاش چشمگیری نمود. صبر و استقامت، فداکاری و شهادت‌طلبی از خصایص بارزی بود که وجود سید را بسان شمعی در انقلاب ذوب نمود و جان شیرینش را فدای جانان کرد.

در ساعت 30/19 دقيقه سه شنبه هفتم مهرماه 1360 (بعد از عمليات ثامن‌الائمه) يك فروند هواپيماي سي-130 از اهواز به مقصد تهران در حركت بود تا بدن پاك و مطهر شهدا با به خانواده‌هايشان و مجروحين عزيز جنگ را به بيمارستانها برساند، كه در منطقه كهريزك تهران دچار سانحه شد و سقوط كرد. از جمله شهداي اين سانحه تيمسار سرلشكر شهيد ولي الله فلاحي (جانشين رئيس ستاد مشترك آجا)، سرتيپ شهيد موسي نامجو (وزير دفاع)، سرتيپ خلبان شهيد جواد فكوري (مشاور جانشين رئيس ستاد مشترك آجا)، سردار سرلشكر پاسدار شهيد يوسف كلاهدوز (قائم مقام فرماندهي كل سپاه) و سردار سرلشكر پاسدار شهيد سيد محمد علي جهان‌آرا (فرمانده سپاه خرمشهر) بودند.

شهيد سيد محمد علي جهان‌آرا پس از سالها مبارزه، تلاش و فداكاري خالصانه در سخت‌ترين شرايط، به آرزوي ديرين خود رسيد و به شرف شهادت نايل آمد.


منبع: پرونده شهيد در سازمان بنياد شهيد وامور ايثارگران اهواز و مصاحبه با خانواده و دوستان شهيد

سایت ساجد (سایت جامع دفاع مقدّس)

+ نوشته شده در  دوشنبه 3 خرداد1389ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

+ نوشته شده در  دوشنبه 27 اردیبهشت1389ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 
شهادت، گل خوشبو و معطري است که جز دست برگزيدگان خداوند در ميان انسانها، به آن نمي رسد. (مقام معظم رهبري)


یادی هم از بسیجیان غریب امام خامنه ای کرده باشیم که به راستی از بسیجیان امام خمینی غریب ترند :


HTML clipboard

+ نوشته شده در  چهارشنبه 22 اردیبهشت1389ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

« برای دیدن تصاویر ادامه مطلب را مشاهده بفرمائید »

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 21 اردیبهشت1389ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

پارتیزان به «رزمنده جنگ چریکی» می‌گویند.

پارتیزان واژه‌ای فرانسوی و برگرفته از قوم پارت در دوره حکومت اشکانیان در ایران است که به روش نامنظم با دشمنانشان مبارزه می‌کردند. یکی از معروف‌ترین فرماندهان پارتی "سورنا" بود که با این روش جنگی توانست سپاه بزرگ روم به رهبری "کراسوس" را شکست دهد. به این ترتیب که چابک‌سواران ورزیده در قالب گروه‌های کوچک در زمان و مکانی که موجب غافلگیری دشمن شود به گونه‌ای برق‌آسا بر دشمن تاخته و سپس می‌گریختند. مزیت این نحوه عملکرد در آن بود که دشمن غافلگیر می‌شد و ابتکار عمل را از دست می‌داد در نتیجه تلفات افراد خودی به حداقل می‌رسید و در مواردی که پارتی‌ها را تعقیب می‌کردند امکان محاصره و در دام انداختن دشمن فراهم می‌شد. دیگر اینکه به دلیل مشخص نبودن زمان و مکان این یورش‌ها، سپاهیان دشمن دائما در تشویش روانی به سر می‌بردند.


شناخته‌شده‌ترین جنگ‌های پارتیزانی در جهان، در جنگ جهانی دوم بود که مردمان سرزمین‌های اشغالی به دست آلمانی‌ها رو به نبردهای پارتیزانی آوردند. پارتیزان‌ها دارای نظم یک سرباز ارتشی نیستند و برای آرمان ویژه‌ای نبرد می‌کنند. در نبردهایشان کمتر نشانی از سامانه‌های به روز ارتش‌ها می‌توان دید. بیشتر آماج ایشان آزار دشمن و زخم زدن به آنان است. بیشتر رویه پارتیزانهای پدافندی است تا تازشی. در معنی انگلیسی این واژه، به شمشیر بلند و بُرّان و پیرو متعصب نیز اشاره شده‌است.در ایران هم، در زمان جنگ تحمیلی هشت ساله [دفاع مقدّس] (1359-1367) ، میتوان از « گروه چریکی دکتر شهید چمران » و «گروه چریک های فدائیان اسلام» به فرماندهی «چریک شهید سید مجتبی هاشمی» نام برد و همچنین تمامی ایرانیان غیر نظامی [غیرتمند] که در شهر های جنگ زده ، آماج حملات بیرحمانه ارتش بعثی عراق قرار گرفته بودند، اقدام به دفاع پارتیزانی از میهن عزیزمان «ایران»، در گروه ها و دسته های چریکی کردند.


HTML clipboard ((( ادامه مطلب را مشاهده بفرمائید )))


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 21 اردیبهشت1389ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: در آينده نزديك پرتاب اژدر ناوشكن جماران مورد آزمايش قرار مي‌گيرد.

روابط عمومي نيروي دريايي ارتش اعلام کرد؛ امير دريادار حبيب‌الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ایران به دنبال آزمايش سامانه موشكي سطح به سطح نور ناوشكن جمهوري اسلامي جماران در يك تمرين دريايي در منطقه دلتا 80 در محدوده ماموريت منطقه دوم ولايت جاسك كه با موفقيت انجام شد، گفت: سامانه موشكي سطح به سطح ناوشكن جماران با موشك هوشمند نور با ويژگي‌ رهيابي، دقت گيري و قابليت قدرت انهدام بسيار بالا با موفقيت كامل مورد آزمايش قرار گرفت.

وي افزود: اين نويد را به ملت ايران مي‌دهم كه در آينده نزديك پرتاب اژدر اين ناوشكن نيز با هدف واقعي مورد آزمايش قرار گيرد. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

امير دريادار حبيب‌الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش، از فراهم

شدن توانايي ساخت ناوهاي هواپيمابر و شناورهاي فوق سنگين

توسط محققان و دانشمندان ايراني در كشور خبر داد.

امير دريادار حبيب‌الله سياري ظهر روز شنبه 15 اسفندماه در جمع خبرنگاران بر روي عرشه ناوشكن چيرو كه در قالب ناوگروه ششم اعزامي به خليج عدن شركت داشته است، بيان كرد:

« نداجا توانايي ساخت هر شناوري را با ابعاد مختلف در كشور داراست. در صورت

لزوم و سفارش آماده برآورده كردن ساخت هر شناوري حتي ناوهاي هواپيمابر

غول‌پيكر نيز به دست متخصصان داخلي هستيم. »

فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به ساخت ناوشكن جماران و بيان اينكه اين ناوشكن در خط عملياتي قرار گرفته است، اظهار داشت: «در آينده نيز خبرهاي خوشي را از شركت ناوشكن جماران در عمليات‌هاي دور دست مي‌شنويم. اميد است بتوانيم ناوشكن جماران را در مأموريت‌هايي با برد بيشتر از خليج عدن شركت دهيم.»

وي با اشاره به حضور پيگير و مداوم ناوگروه‌هاي ايراني در خليج عدن با هدف تأمين امنيت و اقتدار بخشي هرچه بيشتر به حضور ايران در آب‌هاي بين‌المللي اظهار داشت: «ناوشكن جماران را نيز با هدف رساندن ظرفيت‌ها و توان علمي دانشمندان ايراني به آب‌هاي آزاد مي‌فرستيم.»

امیر دریادار سياري در پايان ضمن تقدير از پرسنل ستادي و عملياتي نداجا كه تاكنون در ارتباط با اعزام و حضور در خليج عدن فعال‌ بوده‌اند، ابراز داشت: « اكنون اقتدار و توانائي نداجا براي تمام نيروهاي حاضر در آب‌هاي بين‌المللي به ويژه در خليج عدن و شمال اقيانوس هند به اثبات رسيده است.»


+ نوشته شده در  یکشنبه 16 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

کماندو های تیپ 65 نوهد - نیروی ویژه هوابرد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایرانبزودی عکس های جدیدتری از نیروها و تجهیزات این تیپ عملیات ویژه در وبلاگ قرار خواهم داد...


+ نوشته شده در  شنبه 15 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 
تشكيل اولين گردان جنگنده‌هاي صاعقه با قابليت مقابله با تهديدات هوايي


معاون عمليات نيروي هوايي ارتش از تشكيل اولين گردان شكاري بمب‌افكن صاعقه در نيروي هوايي ارتش خبر داد.

جنگنده شکاری صاعقه

امير خلبان سيد محمد‌علوي معاون عمليات نيروي هوايي ارتش با اعلام اين خبر گفت: اين گردان اولين گردان شكاري بمب‌افكن با تجهيزات و جنگنده‌هاي ساخت داخل است كه اين جنگنده‌ها توسط پرسنل نيروي هوايي ارتش و وزارت دفاع به صورت مشترك ساخته شده است.
علوي با بيان اينكه معمولا اسكادران‌ها از 12، 18 و 24 فروند جنگنده تشكيل مي‌شوند، خاطرنشان كرد: امروز ما به استعدادي رسيده‌ايم كه مي‌توانيم يك اسكادران جنگنده تشكيل داده و به دنبال آن هستيم تا با اضافه كردن جنگنده‌هاي جديد با كمك وزارت دفاع، اين تعداد را به حد نهايي خود برسانيم.
وي آموزش خلبانان اين اسكادران در داخل كشور را از نقاط قوت آن دانست و تاكيد كرد: تمامي خلبانان حاضر در اين اسكادران در داخل كشور آموزش ديده‌اند و اين جنگنده‌ها نيز طي چندين مرحله در رزمايش‌هاي مختلف با مهمات مشقي و جنگي تست شده‌اند و توانايي حمل انواع مهمات را نيز دارند.« نسل 4 و 5 جنگنده صاعقه در راه توليد »


معاون عمليات نيروي هوايي ارتش خاطرنشان كرد: اين جنگنده‌ها پرواز در سطح آب و خشكي و هدف قرار دادن اهداف دوربرد را با موفقيت پشت سرگذاشته‌اند و ما اميدواريم بتوانيم ضمن ارتقاء جنگنده صاعقه، نسل‌هاي 4 و 5 آن را نيز توليد و به توان نيروي هوايي ارتش اضافه كنيم.
علوي پشتيباني سطحي از نيروها، ماموريت شكاري بمب‌افكن و مأموريت شكاري رهگير را از جمله مأموريت‌هاي اين اسكادران جديد دانست و يادآور شد: اين اسكادران هم توانايي رهگيري هواپيماهاي متجاوز و مقابله با آنان را دارد و هم مي‌تواند اهداف زميني را در هر نقطه‌اي به خوبي مورد حمله قرار دهد و اين جنگنده‌ها توانايي حمل بمب، انواع راكت و مسلسل را دارا هستند.

(عکس ها در ادامه مطلب)

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 6 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

آرایش نظامی دشمنان در زمان حضور رهبر در خلیج فارس

در مراسم الحاق «ناوشکن جماران» به نیروی دریایی

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/8907/B/infographic-persain-gulf.jpg

(برای دیدن عکس در اندازه اصلی کلیک کنید....)

+ نوشته شده در  چهارشنبه 5 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

اولين عمليات تكاوران حاضر در ناوشكن جماران با موفقيت به اجرا گذاشته شد.

در اين عمليات كه صبح روز يكشنبه و با حضور اولين ناوشكن ساخته شده در جمهوري اسلامي در آبهاي عمان انجام شد، چند شناور دشمن فرضي توسط تكاوران نيروي دريايي ارتش محاصره و كنترل شد.
در اين عمليات كه اولين ماموريت جماران در آبهاي آزاد محسوب مي‌شود، تكاوران نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با انجام عمليات تعقيب، راپل و كنترل، به نمايش توانمندي‌هاي خود پرداختند. اين عمليات مراحل ديگري نيز خواهد داشت.
همچنين عمليات حمل نيرو توسط بالگرد و فرود تكاوران بر روي جماران، در كنار تست سامانه‌هاي الكترو اپتيكي و مكانيكي با موفقيت انجام شده و پس از آن نيروهاي ناوشكن، حالت تهاجمي و دفاعي را تمرين كردند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 2 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

عکس هایی از مراسم پیوستن

«ناوشکن جماران»

به ناوگان دریایی ارتش


سری اول

سری دوم

سری سوم

سری چهارم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 1 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

« جماران » قابليت حمله همزمان به اهداف زيرسطحي ، سطحي و هوايي را دارد

فرمانده نيروي دريايي ارتش با بيان اينكه ناوشكن جماران در جهت رفع نيازهاي دفاعي كشور در عرصه دريا ساخته شده است، تاكيد كرد:  اين طرح با اسامي موج دو، موج سه و موج چهار تا رفع كامل نيازهاي دفاعي كشور براي ساخت ناوشكن‌هاي ديگر ادامه خواهد داشت. 

امير دريادار حبيب‌الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش در گفتگوي تفصيلي با بيان ويژگي‌هاي طراحي و ساخت ناوشكن جماران به دست متخصصان داخلي اظهار داشت: امكان ندارد كسي وارد اين ناوشكن شود و اشك شوق نريزد.
سياري تصريح كرد: براي نمونه ميزان دقت و طراحي براي ساخت و جاگذاري شافت بسيار مشكل است و چنين شافتي تاكنون ساخته نشده بود اما اين شافت با همه ظرافتهاي آن به دست طراحان و متخصصان جوان كشورمان ساخته شد.
وي با بيان اينكه پروژه موج با ساخت ناوشكن جماران عملياتي شد، تاكيد كرد: اين طرح با اسامي موج دو، موج سه و موج چهار براي ساخت ناوشكن‌هاي ديگر ادامه خواهد داشت.
فرمانده نيروي دريايي ارتش، ناوشكن جماران را طرح اول از پروژه موج خواند و گفت: براي طراحي وساخت اين ناوشكن با موانع زيادي مواجه بوده‌ايم و اگرچه زمان ساخت آن طولاني شد، اما اين مشكلات براي فرايندهاي بعدي حل شده است.
سياري با تاكيد بر اينكه هر يگان جديد متناسب با نيازهاي روز ساخته خواهد شد، تصريح كرد:  اگر نياز بود بايد ناوشكن‌هاي بعدي بزرگتر ساخته شود


« در آينده نزديك طرح جديد موج به بهره‌برادري خواهد رسيد »


وي ضمن تبريك طراحي و ساخت ناوشكن جماران به محضر مقام معظم رهبري و همه ملت ايران، خاطرنشان كرد: در آينده نزديك طرح جديد موج به بهره‌برداري خواهد رسيد.
فرمانده نيروي دريايي ارتش با بيان اينكه قيمتي كه براي ساخت اين ناوشكن پرداخت شده، معادل يك چهارم تا يك پنجم قيمت مشابه خارجي است، افزود: البته توان ساخت هر قطعه‌اي كه از بازار خريداري شده، در داخل وجود دارد.
سياري با اشاره به اينكه قطعات و سامانه‌هاي داراي طبقه‌بندي هيچ وقت به ما داده نمي‌شود، ادامه داد: در مواقع حساس هر وسيله‌اي را كه ديگران به ما داده باشند اگر نتوانيم بر ساخت سخت‌افزار و نرم‌افزار آن مسلط شويم، آن را به ما نخواهند داد.


« نيروي دريايي ارتش از سياست‌هاي نظام در آب‌هاي آزاد دفاع مي‌كند »


وي با بيان اينكه خريد از خارج در دستور كار ما نيست زيرا كشور به دنبال خودكفايي در زنجيره دفاعي است، به موضوع حضور اين نيرو در آبهاي آزاد منطقه و اقيانوس هند به عنوان تدبير نظام جمهوري اسلامي اشاره كرد و افزود: نيروي دريايي، نيرويي راهبردي در اين زمينه محسوب مي‌شود و بايد بتواند در درياهاي آزاد حضور داشته باشد و از سياست‌هاي نظام پشتيباني كند.
فرمانده نيروي دريايي ارتش به موضوع دزدي دريايي در خليج عدن اشاره كرد و گفت: حضور نيروي دريايي فقط به منظور مقابله با اين موضوع نيست بلكه به اهتزاز درآوردن پرچم جمهوري اسلامي در آبهاي شمال اقيانوس هند نيز مطرح است، زيرا اكنون حدود 20 تا 25 كشور دنيا در اين منطقه حضور دارند و به دنبال تامين منافع خود هستند.
امیر دریادار سياري برضرورت نشان دادن اقتدار كشور در صحنه درياها تاكيد و خاطرنشان كرد: حضور يك ناو نيروي دريايي در شمال اقيانوس هند و پهنه اقيانوسها كه به وسيله همه ناوشكن‌هاي دنيا كنترل مي‌شود، مهم است و آنان به دنبال اين كنترل به توانايي دريايي علمي و صنعتي كشور پي خواهند برد.
وي همچنين به موضوع تروريسم دريايي در خليج عدن و شمال اقيانوس هند اشاره كرد و گفت: از جمله ماموريت‌هاي نيروي دريايي، حضور در اين منطقه است و هم‌اكنون ناوگروه پنجم ارتش در خليج عدن حضور دارد.
فرمانده نيروي دريايي ارتش ادامه داد: حدود يك سوم تجارت دنيا در شمال اقيانوس هند انجام مي‌شود و به تعبير نظريه پردازان، كليد دنيا در قرن 21 در شمال اقيانوس هند خواهد بود.
امیر دریادار سياري با بيان اينكه 90 درصد تجارت ايران از طريق دريا صورت مي‌گيرد، تصريح كرد: اگر ما نتوانيم امنيت تجارت در دريا را تضمين كنيم، اقتصاد مملكت با مشكل مواجه خواهد شد.


« در طراحي و ساخت ناوشكن جماران حتي يك كارشناس خارجي مشاركت نداشت »


امیر دریادار سیاری، ناوشكن جماران را يك پروژه صد درصد بومي عنوان كرد و گفت: در طراحي و ساخت اين ناوشكن حتي يك كارشناس خارجي مشاركت نداشته است.
فرمانده نيروي دريايي ارتش كه در بخش گفتگوي ويژه خبري شبكه دوم سيما صحبت مي‌كرد، با اشاره به ويژگي‌هاي ناوشكن جماران، اظهار داشت: در ساخت ناوهاي موشك‌اندازي كه پيش از انقلاب خريداري شده، هفت كشور غربي مشاركت داشتند كه پس از ساخت، آن را تحويل مي‌دادند اما ناوشكن جماران كاملا داخلي است.
سياري افزود: اين ناوشكن علاوه بر اينكه از نظر سرعت، در مقايسه با ناوشكن‌هاي روز و همتراز خودش در دنيا برابري مي كند، توانايي قدرت مانور بالا و ماندگاري زياد در شرايط جوي بسيار نامناسب در درياها را نيز دارد.
وي با بيان اينكه ناوشكن‌ها در پهنه درياها بايد از دو مولفه مهم دفاعي و تهاجمي برخوردار باشند، افزود: ناوشكن بايد بتواند در مقابله با حملات زيرسطحي، سطحي و هوايي آمادگي دفاعي داشته باشد و همزمان بتواند حمله زيرسطحي، سطحي و هوايي را انجام دهد.


« در طراحي ناوشكن جماران از مهندسي معكوس استفاده نشده است »


فرمانده نيروي دريايي ارتش با تاكيد بر اينكه ناوشكن جماران با استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته، قادر به انجام اين شش ماموريت به طور همزمان است، ادامه داد: سامانه‌ها و فناوري‌هاي متعدد اطلاعاتي، جنگ الكترونيك، ضد الكترونيك، راداري، موشكي، اژدر زير سطح و سونار در طبقات مختلف اين ناوشكن قرار گرفته است.
سياري با اشاره به طراحي داخلي ناوشكن جماران گفت: در طراحي اين ناوشكن، از مهندسي معكوس استفاده نشده است .
وي خاطر نشان كرد: فرماندهي معظم كل قوا به نيروي دريايي دستور دادند تا ناوشكني با قابليت حمل بالگرد و انواع موشك ساخته شود كه اين دستور امروز اجرايي شده است.

فرمانده نيروي دريايي ارتش با بيان اينكه ناوشكن جماران انواع آزمايش‌هاي اوليه را با موفقيت پشت سر گذاشته است، گفت: اين ناوشكن از امروز به دريا عزيمت كرده و توانايي حضور در هر جاي اقيانوس هند را نيز دارد.
سياري اظهار داشت: نيروي دريايي همه تجهيزات خود را بهينه كرده و امروز همه يگانهاي دريايي كشور حاضر در خليج عدن، بهينه‌سازي شده است.


« زيردريايي‌هاي مورد نياز در زنجيره دفاعي كشور را توليد مي‌كنيم »


امیر دریادار سیاری در بخش ديگري از سخنان خود، به توانايي ساخت زيردريايي در كشور اشاره و خاطر نشان كرد: توانايي ساخت زير دريايي در هر مقياس، در هر كشوري وجود ندارد اما امروز ايران مي‌تواند زيردريايي‌هاي مورد نياز خود در زنجيره دفاعي كشور را توليد كند.

فرمانده نيروي دريايي ارتش همچنين ادامه داد: با اينكه موشك اندازهاي پيكان، جوشن و درفش ساخته شده‌اند و امروز به عنوان ناوهاي رزمي تراز اول مطرح هستند، اما اهميت ساخت ناوشكن جماران از اين ناوها بيشتر است چرا كه امكان توليد آن در هر كشوري وجود ندارد.
سياري با اشاره به وجود تجهيزات پيشرفته ناوشكن جماران گفت: طرح موج و ناوشكن جماران حرف نخست را در صنايع دريايي كشور مي‌زند و اهميت بالايي دارد.
وي تصريح كرد: جمع شدن همه تجهيزات در ناوشكن از اهميت بسيار بالاي برخورداراست زيرا سامانه‌هاي مختلف‌ ناوشكن بايد بتواند در شرايط مختلف به نيازها پاسخ دهد.
فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: همه تخصصها براي ساخت بدنه، رانش موتور، سونار، رادار مخابرات، موشك سطحي، زيرسطحي و هوايي، توپ ضد هوايي، بالگرد، آماد و پشتيباني بايد با يكديگر جمع و كار ساخت انجام شود و اگر هر يك از اين تخصصها نتواند در اين فرايند كار خود را انجام دهد، به مشكلات متعدد روبرو خواهيم شد.

امیر دریادار سياري ادامه داد: براي برخي سيستمها و تجهيزات، دو يا سه مكان به عنوان پشتيباني پيش بيني شده است تا ناوشكن بتواند توانايي حفظ و ماندگاري بالايي داشته باشد.
+ نوشته شده در  شنبه 1 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

عکس هایی از مراسم پیوستن «ناوشکن جماران» به ناوگان دریایی


ارتش جمهوری اسلامی ایران(عکس ها را در ادامه مطلب مشاهده بفرمائید...)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 1 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

شامگاه روز بیست و نهم بهمن 1388 برای ناوگان دريايی آمريكا و دو ناو اسرائيلی ديگری كه به‌تازگی در خليج فارس به جمع اين ناوگان پيوسته بودند آبستن اخبار نااميدكننده‌ای بود. رهبر ايران خود را آماده می‌كرد تا سحرگاه روز بعد راهی بندرعباس در جنوب ايران شود. جايی كه سال‌ها پيش در آن ايستادن بر عرشه‌ی ناوشكن‌های جنگی نيروی دريايی ارتش ايران و تماشای مانور قايق‌های كوچك سپاه پاسداران را تجربه كرده بود. همان قايق‌هايی كه طی دو سال نبرد تمام‌عيار دريايی ايران در سال‌های 1366 و 1367، ناوهای پيشرفته‌ی نيروی دريايی آمريكا را در خليج فارس كلافه كردند. آن زمان اين قايق‌ها عليرغم جثه‌ی كوچك، با مجهز شدن به مينی‌كاتيوشا و مسلسل‌های كاليبر بزرگ و بسيجيان شهادت‌طلب، ناوگان پيچيده‌ی آمريكا را در دردسری بزرگ گرفتار كرده بودند.

اما اين بار رهبر ايران هزار و سيصد كيلومتر از پايتخت دور نمی‌شد تا بار ديگر مانور اين قايق‌های كوچك را ببيند يا شبش را در كابين ناوهای چهل‌ساله‌ی ساخت انگليس و آمريكا صبح كند: او در اين سفر می‌خواست بر عرشه‌ی ناوشكنی بايستد كه بعد از سال‌ها تلاش، به دست متخصصان علوم مختلف الكترونيك و نظامی كشورش ساخته شده بود. ناوشكنی كه از پيشرفته‌ترين سيستم‌های جنگ الكترونيك روز دنيا برخوردار بود و در عين حال نيروی دريايی ارتش ايران را از مزايای چند ناوشكن قديمی بهره‌مند می‌كرد. تفاوت عمده اين ناوشكن با ناوشكن‌های ديگر ارتش ايران تنها در تجهيزات پيشرفته يا تسليحاتی نبود كه روی آن سوار شده بود، بلكه در اينجا بود كه ناوشكن جديد ايران از سينه تا پاشنه صددرصد ايرانی بود.بيست و نه سال پيش، زمانی كه صدام حمله‌اش را عليه ايران شروع كرد هجده‌ماهی از تحريم همه‌جانبه‌ی نيروی هوايی و دريايی ايران از سوی آمريكا می‌گذشت. تسليحات ارتش ايران عمدتاً آمريكايی بود و با رفتن آمريكايی‌ها سيستم تغذيه‌ی رايانه‌ای آنها مختل و حفظ سيستم سنسور و تسليحات آن هم مشكل شده بود، اما عليرغم اين مشكلات و تحريم‌ها، نيروی دريايی ايران با داشتن يازده فروند رزم‌ناو اصلی شامل ناوشكن فريگت و و نوزده رزم‌ناو كوچك شامل شناورهای گشت‌زنی و هجومی، جنگ دريايی‌اش با عراق را با تسلط كامل شروع كرد. طوری كه هنوز شصت و هفت روز از جنگ نگذشته، توانست نيروی دريايی عراق را تا پايان جنگ فلج كند.


اما با ادامه‌ی جنگ و بخصوص دخالت ناوگان دريايی آمريكا در خليج فارس در سال‌های پايانی جنگ، نيروی دريايی ارتش با خسارت عظيم ناشی از نبرد رودرروی دريايی و غرق شدن چند شناورش روبه‌رو شد. بعد از جنگ رهبری فرمان جهاد خودكفايی را صادر كرد. با صدور اين فرمان عمليات بازسازی ناو‌های آسيب‌ديده آغاز شد. عملياتی كه اولين مشتری آن ناوشكن سبلان بود. كار با ساخت قطعات كوچك مورد نياز آغاز شد و رفته‌رفته به طراحی و ساخت سيستم‌های مختلف مستقر بر اين ناوها ادامه يافت. با اين‌همه تعداد اين ناوها به هيچ‌وجه كفاف حراست از مرزهای آبی گسترده‌ی ايران را نمی‌داد. بنابراين ايران به انگلستان و روسيه پيشنهاد همكاری در زمينه‌ی ساخت ناوهايی جديد داد. پيشنهادی كه با پاسخ سرد هر دو كشور روبه‌رو شد. روسيه به بهانه‌ی رعايت پيمان چرنوبردين از همكاری طفره رفت و انگليس هم تقاضای ايران را به‌شدت رد كرد. به اين ترتيب ايران در ميان حلقه‌ی ناوهای آمريكايی مستقر در خليج فارس كه تهديدی دائمی برای ايران به حساب می‌آمدند تنها ماند. تصور همه‌ی اين كشورها اين بود كه ايران هيچگاه توانايی ساخت ناو نخواهد يافت و با پيشرفته‌شدن سيستم‌های جنگ دريايی به طور طبيعی به زانو در خواهد آمد. اما چنين نشد.رهبر ايران فرمان ساخت ناوشكنی صد در صد ايرانی با قابليت فرود هليكوپتر و توانايی دفاع موشكی را صادر كرد. متخصصان موشكی، جنگ الكترونيك، صنايع دريايی و دانشمندان علوم آكادميك دانشگاه‌های مطرح كشور بيش از سيزده سال با مهندسی معكوس ناوشكن‌های الوند ساخت انگليس كه در سال‌های 1971 و 1972 وارد خدمت نيروی دريايی ارتش ايران شده بود كار را شروع كردند. در طول پروژه هرگاه به كمك نخبگان علمی نياز بود صبح با پرواز خود را به بندرعباس می‌رساندند و عصر به دانشگاه‌های خود، صنعتی شريف و مالك اشتر برمی‌گشتند. سفری كه گاه چند بار در هفته تكرار می‌شد. ره‌آورد اين تلاش چندساله آن شد كه بالاخره در روز بيست و نهم بهمن 1388 رهبر ايران بر عرشه‌ی اين ناو تماماً ايرانی بايستد و تجسم رؤيای ساليان پيشش را پيش روی خود ببيند. ناوشكن موج كه اكنون به «جماران» تغيير نام داده است، كارش را در آب‌های خليج فارس آغاز خواهد كرد.

حالا ديگر وقتش رسيده تا متخصص الكترونيك اين ناوشكن كه در اثر فشار كار شبانه‌روزی‌اش در اثنای كار سكته‌ی ناقص كرده بود، با خيال راحت استراحت كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 1 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

نگاهی به دو حضور رهبر انقلاب در خلیج فارس

از جوشن تا جماران


قطعا هیچ كدام از آمریكایی‌هایی كه به فرماندهی كلنل «چارلز بكويث» وارد ایران شده بودند، هیچ وقت صحنه‌ی نابود شدن هواپیماها و هلیكوپترهایشان در صحرای طبس را فراموش نمی‌كنند؛ وقتی كه امداد غیبی ذرات شن را چون پتكی بر سر متجاوزین آمریكایی فرود آورد و بالگردهای RH-53D و هواپیماهای غول‌پیكر  C-130 آمریكایی را به زمین زد و ابهت پوشالی آمریكا را فرو ریخت. البته این اولین و آخرین تهدید نظامی آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران نبود.
سابقه‌ی تهدیدات نظامی آمریكا علیه ایران به روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر می‌گردد؛ علاقه‌ی برژینسكی مشاور امنیت ملی كارتر، به استفاده از نیروی نظامی بر علیه ملت ایران تازگی نداشت. در روزهای نزدیك به 22 بهمن 57 هم آمريكا در نظر داشت برای انقلاب اسلامی ایران ‌همانند 28 مرداد 1332، نسخه‌ی كودتا و بازگرداندن شاه بپيچد؛ بر اين اساس «ژنرال‌ هايزر» توسط «برژینسكی» به ايران فرستاده شد تا با كمك گارد شاه، كودتايی نظامی‌ را سامان دهد كه  راه به جايی نبرد.
با اینكه در سال‌های اول پیروزی انقلاب این رویارویی نظامی بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده هیچ‌گاه محقق نشد، اما در روزهایی كه جنگ ایران و عراق در جریان بود آمریكا به طور غیر مستقیم به صحنه‌ی جنگ و رویارویی با ایران وارد شد و كمك‌های تسلیحاتی فراوانی از بالگردهای شركت "بل" گرفته تا انواع موشك‌ها و تانك‌ها را در اختیار ارتش بعث عراق گذاشت و این در حالی بود كه همواره كمك به عراق را تكذیب می‌كرد؛ در دهم شهریورماه 1364 «بنیاد تحقیقاتی هریتیج» طی گزارشی در مورد ایران، خواستار حمله نظامی و عملیات انتقامی علیه ایران شد. در حالی‌كه «جیمی كارتر»، رئیس‌جمهور وقت آمریكا در اول مردادماه همان سال ضمن دیدار از آنكارا و در جریان مذاكرات خود با مقامات عالیرتبه‌ی ‌تركیه، خواستار میانجی‌گری آنكارا میان تهران و واشنگتن شده بود.

هرمز ایرانی
این اظهار نظرهای دو پهلو، فضای مبهمی را در منطقه ایجاد كرد كه تماما به سود طرف عراقی بود و منافع جمهوری اسلامی ایران هر روز بیشتر تهدید می‌شد. از آنجا كه یكی از اصلی‌ترین راه‌های ارتباطی رژیم عراق با غرب از طریق دریا و خلیج فارس بود، جمهوری اسلامی هم تصمیم گرفت برای كاستن از میزان كمك‌های آمریكا و دیگر كشورهای غربی به عراق و تحت فشار گذاشتن این رژیم كشتی‌های عبوری از خلیج فارس و آب راه تنگه‌ی هرمز را كه مطابق قوانین بین المللی جزء آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی محسوب می‌شد، بازرسی كند تا حامل محموله‌های نظامی برای عراق نباشند. این كار پس از مصوبه شورای عالی دفاع، كم كم عملی شد.
علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران تهدید كرد در صورتی كه كمك‌ها به عراق  ادامه یابد و یا در راه صدور نفت ایران از سوی دول غربی و نیروهای عراقی كه از فضا و امكانات دول عربی حاشیه‌ی خلیج فارس هم استفاده می‌كردند، خللی به وجود آید، تنگه‌ی هرمز را خواهد بست.
در سی‌ام خرداد 1364 كشتی كویتی المحراق با 10500 تن محموله، توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی توقیف شد و پس از سه هفته بدنبال تخلیه محموله‌های آن كه بطور غیرمستقیم توان رزمی ارتش عراق را می‌توانست افزایش دهد، آزاد گردید. مقامات نیروی دریایی ایران اظهار داشتند كه پس از بازرسی كشتی المحراق و ملاحظه بارنامه‌ی ‌آن، آنچه را كه دقیقا در بارنامه به عنوان عراق مشخص شده بود همراه با بخشی از كالاهایی كه بارنامه‌هایشان مشكوك تشخیص داده شد، تخلیه گردید و كشتی المحراق با كالاهای باقیمانده به مقصد كویت حركت كرد.
«دیوید بد فورد» ناخدای كشتی المحراق قبل از ترك آب‌های ایران، طی بیانیه‌ای ضمن شرح چگونگی كنترل كشتی كه به مقصد عراق بارگیری شده بود و اشاره به اینكه بخشی از محمولات كشتی بنا به ماهیت آنها و تشخیص مقامات ایرانی در زمره كالاهایی قرار می‌گیرد كه بطور مستقیم و غیرمستقیم به توانایی جنگی عراق كمك می‌كند، اعلام كرد در خلال عملیات بازرسی من خود را موظف به همكاری با مقامات نیروی دریابی ایران دانسته و در جهت اجرای حق قانونی بازرسی و حفظ محموله كشتی از هیچگونه كمكی مضایقه نكردم.
قدرت دریایی
در مهر 1364 نیروی دریایی ایران برای نشان دادن توان رزمی خود و افزایش هماهنگی یگان‌هایش مانور بزرگی را در منطقه تنگه‌ی هرمز برگزار كرد. آیت‌الله خامنه‌ای، رئيس جمهور و رئيس شوراى عالى دفاع كه به تازگی و با كسب یك اكثریت خیره كننده‌ی 85 درصدی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شده بودند، با سفر به بندرعباس و حضور در عرشه ناوشكن البرز كه در تنگه‌ی هرمز مستقر بود، این تمرین نظامی را از نزدیك به نظاره نشست.
آیت‌الله خامنه‌ای در حالی كه نه ساعت از آغاز این تمرین عظیم نظامی می‌گذشت در مصاحبه‌ای كه بر عرشه ناوشكن البرز انجام دادند، مطالب جالب توجهی را بیان كردند. رئیس شورای عالی دفاع در پاسخ به سوالی درباره توان ایران در بستن تنگه‌ی هرمز گفتند: ما حتى اگر كمتر از اين مقدار هم قدرت داشته باشيم آن تهديدى كه كرديم براى ما عملى است. بستن تنگه‌ى هرمز با همان مفهومى كه اين كلمه دارد، يك چيزى است كه براى آن كسى كه اين همه ساحل در دو طرف تنگه دارد و آن اشراف و تسلطى كه بر تنگه دارد اين چيزى است ممكن.
ایشان افزودند: «به علاوه مقصود ما قطع صدور نفت خواهد بود در آن روزى كه در كار صدور نفت ما يك اختلال كلى بوجود بيايد، و آن به هر جورى كه انجام بگيرد اسمش بستن تنگه‌ى هرمز خواهد بود ... ولى خب به‌هرحال يك احتمالى است كه هست، ولو پنج درصد، ده درصد هم احتمال باشد ما بايد آمادگى خودمان را داشته باشيم براى اين‌كه آن تهديد را عملى كنيم، آن تهديد جدى است و با برآورد و درك درست موقعيت جمهورى اسلامى آن تهديد انجام گرفته. امروز هم بنده هر چى كه به ابزارها و انسان‌ها و همت‌ها نگاه كردم بيشتر معتقد شدم كه اين تهديد را خيلى به جا كرديم، و ان‌شاءاللَّه، البته ان‌شاءاللَّه كه مى‌گويم اميدوارم كه چنين روزى پيش نيايد، اما اگر پيش بيايد ما توانايى كامل براى انجام اين تهديد را خواهيم داشت.»
ایشان همچنین در پاسخ به سوالی درباره ناتوانی عراق در حمله به ناوهای شركت كننده در آن مانور و به خصوص ناوشكن البرز افزودند: «حمله‌ى به يك تجهيزات با اين عظمت كار آسانى نيست، يعنى بعيد است كه يك چنين گستاخى‌اى را خلبان‌هاى عراقى يا نيروى هوايى عراقى داشته باشند كه بخواهند بيايند اين‌جا و با اين همه ناو و هواپيما حمله كنند. يقيناً كسى كه بيايد، آمدنش در اختيار خودش است اما برگشتنش بعيد است كه برگردد!»

جنگ نفت‌كش‌ها
مداخله و مشاركت آمریكا در جنگ با ایران، با دعوت كویت از قدرت‌های بزرگ به خصوص آمریكا برای محافظت از نفتكش‌ها، شكل علنی‏تری به خود گرفت و ابعاد گسترده‏تری یافت. در 30 تیر 1366، ایالات متحده به بهانه‌ی حفظ جریان آزاد نفت و تامین نیازهای رشد صنعتی غرب، ناوگان دریایی خود را به ظرفیت 35 كشتی جنگی و بیش از 12 كشتی كمكی با مجموع 20 هزار نیروی نظامی در منطقه گرد آورد كه بعدا به بزرگ‌ترین ناوگان دریایی این كشور پس از جنگ جهانی دوم تبدیل شد و در نهایت نیز ‏به حدود 50 فروند كشتی جنگی رسید.
با ورود ناوگان دریایی آمریكا، خلیج فارس به انباری از سلاح‌های آمریكایی تبدیل شد كه با دلالی آمریكایی‌ها به كشورهای جنوبی خلیج فارس فروخته می‌شدند. البته نكته‌ی جالب توجه آن بود كه مطابق آمار رسمی، با حضور آمریكایی‌ها، تعداد حملات به كشتی‌ها در خلیج فارس به‌‌شدت افزایش یافت و تشنج بیشتر شد. به عبارت بهتر تنها نتیجه حضور امریكایی‌ها در خلیج فارس این بود كه جبهه‌ای ديگر به وسعت 2000 كيلومتر از بندر جاسك در دريای عمان تا خور عبدالله در انتهای خليج فارس بر عليه ايران گشوده شد.
از این پس جنگ نفت‌كش‌ها صحنه نبرد مستقیم ایران و آمریكا می‌شود كه با تبلیغات فراوان در مورد قدرت نظامیشان به خلیج فارس وارد شده‌اند. اما این تبلیغات اندك زمانی بیشتر به كار آمریكایی‌ها نیامد و سه ناو آمریكایی كه برای اسكورت نفت‌كش‌ها به خلیج فارس آمده بودند، در اثر برخود با مین‌های نیروی دریایی ایران آسیب جدی دیدند. آمریكایی‌ها كه از این ضربه مهلك و مواجهه با نیروی دریایی ایران در چندین مرحله شكست خورده بودند، در نهایت به سكوی نفتی رشادت ايران حمله می‌‌‌كنند و رئيس جمهور آمريكا هم به دروغ اعلام می‌‌‌كند آمريكا يك سكوی نظامی ايران را مورد حمله قرار داده است. ایران نیز با حمله به ناوهای آمریكایی پاسخ دندان شكنی به این حمله می‌دهد.

جوشن قهرمان
دور دوم جنگ‌های دريايی ايران و آمريكا در فروردين ماه 1367 شروع می‌شود. ناوچه جنگی «ساموئل رابرتز» آمريكا با مين برخورد می‌‌‌كند و حفره‌ای به قطر 8 متر در كف ناوچه ايجاد می‌شود.  رونالد ريگان رئيس جمهور وقت آمريكا به همراه جرج بوش معاون اول خود فرانك كارلوچی وزير دفاع (جديد)، جرج شولتز وزير خارجه و ويليام كراف رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا با تشكيل جلسه در كاخ سفيد راه‌های مقابله با ايران را بررسی می‌كنند و تصمیم می‌گیرند به طور رسمی به جنگ با ایران وارد شوند.
در ساعت 30/8 صبح 29 فرودين 1367 نيروی دريايی ايران به كاركنان شركت نفت در سكوهای نفتی سلمان، نصر و مبارك اعلام می‌‌‌كند سكوها را ترك كنند. مهاجمان آمريكايی در اولين حمله خود به اين سكوها ناكام می‌مانند و با مقاومت نيروی دريايی ايران مجبور به عقب نشينی می‌شوند.
مرحله دوم تهاجم آمریكایی‌ها با به كارگيری سه رزم ناو، شش فروند هواپيما و چند فروند بالگرد آغاز می‌شود. جنگی نابرابر آغاز می‌شود؛ ناوچه جوشن در يك طرف قرار دارد و سه رزم ناو آمريكایی در طرف ديگر. نيروهای قهرمان ناوچه جوشن، 45 دقيقه در مقابل موشك‌های‌‌ هاريون و 300  گلوله توپ شليك شده از سوی ناوها و متجاوزان آمريكايی مقاومت می‌كنند و سرانجام اين نبرد ناعادلانه با شهادت 11 نفر از رزمندگان ناوچه جوشن و زخمی شدن 33 نفر ديگر و غرق شدن ناوچه پايان می‌يابد.

درس عبرتی برای متجاوزین
نيروهای آمريكايی سكوهای نفتی سلمان، نصر و مبارك را اشغال و به آتش می‌كشند و به سوی سكوهای نفتی ديگر ايران در جنوب خليج فارس حركت می‌كنند. ناوشكن‌های سهند و سبلان از طرف ايران مأموريت می‌يابند كه جلو پيشروی نيروهای آمريكايی را بگيرند.
درگيری دو ناوشكن ايرانی با ناوها، هواپيماها و بالگردهای آمريكايی چند ساعت به طول ‌می‌انجامد. آمريكایی‌ها مجبور به عقب نشينی می‌شوند و از فاصله 120 كيلومتری و با استفاده از موشك‌های ليزری از طريق ناوها و هواپيماهای فوق مدرن به ادامه نبرد می‌پردازند و خساراتی را به ناوچه سهند ایران وارد می‌كنند.
ساعاتی پس از اين حملات، قايق‌های توپدار سپاه به سكوهای نفتی اجاره‌ايی آمريكا در خليج فارس حمله می‌‌‌كنند و آنها را به آتش می‌كشند. كشتی آمريكايی «ويلتی ياند» و كشتی انگليسی به نام «يورك مارين» مورد حمله سپاه پاسداران قرار می‌گيرند و منهدم می‌شوند. پس از اين حملات يك ناو لجستيكی انگليس و يك بالگرد جنگی آمريكايی هم مورد حمله قرار می‌گيرند و به آتش كشيده می‌شوند.

حضور جالب
فضا در خلیج فارس به شدت ملتهب شده بود. در این شرایط جمهوری اسلامی برای نشان دادن ابهت نظامی و سیاسی خود در منطقه خلیج فارس مانور "ذوالفقار سه" را در منطقه عمومی خلیج فارس و دریای عمان برگزار می‌كند.
این مانور بزرگ در تاریخ 31 اردیبهشت 67 آغاز شد و نیروی دریایی و هوایی ایران مشتركا تمرین‌هایی را برای حمله به دشمن فرضی و پاسداری از مرزهای دریای و هوایی كشورمان انجام دادند. این عملیات كه در تاریخ سال‌های بعد از انقلاب از نظر وسعت و تعداد یگان‌های شركت كننده بی‌نظیر بود، با حضور بیش از 90 ناو و ناوچه و همراهی نیروهای هوایی و زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اهمیت به سزایی در تعدیل فضای امنیتی بر علیه جمهوری اسلامی در خلیج فارس بر جای گذاشت.
آیت الله خامنه‌ای رئیس جمهور و رئیس شورای عالی دفاع، در روز چهارم خرداد با سفر به چابهار و حضور بر عرشه‌ی ناو خارك، یكی از مراحل این مانور را از نزدیك به نظاره نشستند. سفر عالی‌ترین مقام اجرایی كشور و رئیس شورای عالی دفاع و حضور ایشان بر عرشه یكی از ناوهای حاضر در منطقه‌ای كه هر لحظه امكان درگیری نظامی با طرف آمریكایی و عراقی وجود داشت، بسیار جالب توجه بود.
آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی كه بر عرشه این ناو ایراد كردند، به تحلیل اوضاع منطقه و بررسی وضعیت جمهوری اسلامی پرداخته و در نهایت تاكید كردند: «ما در يك دوره‌ى تاريخى حساسى هستيم و اين دوره‌ى تاريخى ممكن است چند سال طول بكشد همچنان كه از اول انقلاب تا حال ممكن است يك سال ديگر، دو سال ديگر پنج سال ديگه بايد اين دوران حساس را بگذرانيم به فضل الهى جمهورى اسلامى در حدى قرار خواهد گرفت كه ديگر هيچ گونه قدرتى در جهان حتى به مغزش هم خطور نكند كه مى‌تواند به ما صدمه‌اى وارد كند آن وقت است كه سازندگى كشور با شتاب تندى شروع خواهد شد.»
نگاه استراتژیك
نه این مانور آخرین مانور بزرگ نیروهای نظامی ایران بود و نه این حضور، آخرین حضور آیت‌الله خامنه‌ای در مناطق ژئواستراتژیك كشور در مواقع حساس. پیشرفت‌های نظامی جمهوری اسلامی و دست‌یابی به فناوری‌های روز دنیا در سال‌های بعد نیز ادامه یافت كه دستیابی به موشك‌های دور برد و ماهواره‌برها، هواپیماهای جنگنده و هلیكوپترها، زیردریایی‌ها و ناوچه‌های مختلف تنها نمونه‌ای از این پیشرفت‌ها در زمینه‌ی فناوری‌های نظامی است كه آخرین نمونه‌ی این پیشرفت‌های دفاعی، ناوشكن جماران است.
در این سال‌ها رهبر انقلاب، هم در مانورهای مختلف و مناطق استراتژیك كشور حضور یافته‌اند و هم حضور مستقیمی در پیش برد صنایع دفاعی و فناوری در كشور داشته‌اند. مانورهای بزرگ ولایت و طریق القدس در سال‌های 75 و 76، پایگاه هوایی كنارك در سیستان، سفر كردستان و حضور در آبیدر و سفر به نوشهر و بازدید از پایگاه دریایی این شهر، تنها نمونه‌هایی از این حضور نظامی رهبر انقلاب در سال‌های اخیر هستند.

+ نوشته شده در  شنبه 1 اسفند1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

گفتگو با فرمانده‌ی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت الحاق ناوشكن جماران به ناوگان نیروی دریایی


فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران


آنچه در ادامه می‌خوانيد گفتگو با امير دريادار حبيب الله سياری فرمانده نيروی دريايی ارتش جمهوری اسلامی  است كه حاكی از آن است رهبر معظم انقلاب تا چه حد در شروع و به ثمر رسيدن اين پروژه نقش داشته است.

پروژه‌ی ناوشكن جماران چه روندی را طی كرده تا به موقعیت امروز رسیده است؟ به كار گیری این ناوشكن چه تحولی در عرصه‌ی قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌ی دریا محسوب می‌شود؟

به طور كلی ساخت ناوشكن در نیروی دریایی از وضعیت خاصی برخوردار است. ناوشكن در نیروی دریایی جزء عناصر تجهیزات محور محسوب می‌شود؛ یعنی باید تجهیزات مناسب در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم برای ساخت آن اقدام كرده ودر درياها حضور داشته باشيم. البته این به معنای بی‌توجهی به نیروی انسانی نیست، چرا كه اگر شما بهترین تجهیزات را هم داشته باشید ولی نیروی انسانی كارآمد نداشته باشید از كارایی خوبی برخوردار نخواهید بود. حال اگر تجهیزات‌تان تولید داخل باشد و در كنار آن نیروی انسانی كارآمد و خوبی هم داشته باشید، می‌توانید بهترین بهره‌ را از آن ببرید. با همه‌ی این تفاسیر نیروی دریایی تجهیزات محور است و باید تجهیزات لازم را داشته باشد تا بتواند روی سطح آب و یا زیر آب حضور جدی داشته باشد و بتواند از منافع مملكت دفاع كند. خب برای این‌كه تجهیزات داشته باشیم باید چه كنیم؟ در طول سالیان قبل از انقلاب ما نیروی دریایی قدرتمندی نداشتیم؛ علت آن هم این بود كه توان تولید در داخل مملكت را نداشتیم كه بتوانیم تجهیزات را خودمان بسازیم و استفاده كنیم. در آن سال‌ها اگر تجهیزات دریایی هم در اختیار داشتیم، همه‌اش ساخته‌ی دست دیگران بوده است. نكته مهم اینجاست كه تعمیر و نگهداری آن را هم خودشان انجام می‌دادند و نرم‌افزارش هم در اختیار خودشان بوده است. ما به عنوان یك كاربر معمولی از این‌ تجهیزات استفاده می‌كردیم و بیشتر از این هم اجازه نداشتیم؛ ضمن این‌كه در نهایت مأموریتی هم كه انجام می‌گرفته است در خط و زنجیره‌ی خواسته‌ی دیگران بوده است.

بعد از این‌كه انقلاب پیروز می‌شود ما كاملاً مستقل عمل می‌كنیم و خواسته‌هایی هم كه از سوی بیگانگان به ما تحمیل می‌شد همه از بین می‌رود. تعمیر، نگهداری و نرم‌افزار تجهیزاتی هم كه در اختیار داشتیم همه در دست دیگران بود. حالا ببینید ما در آن زمان چه وضعیتی داشتیم. برای این‌كه بتوانیم از تجهیزات موجود استفاده كنیم با مشكلات زیادی رو به رو بودیم. ولی با همان درس خودباوری و خوداتكایی كه از انقلاب یاد گرفته بودیم، خیلی سریع بر تجهیزات موجود تسلط پیدا كردیم و از آن به بهترین نحو ممكن استفاده كردیم و توانستیم در عرصه‌ی دریا در همان 67 روز اول جنگ دشمن‌مان را شكست دهیم. در واقع به خاطر اعتماد به نفس و خودباوری كه در كاركنان نیروی دریایی به وجود آمده بود، توانستيم به این موفقیت دست پیدا كنيم. 

اما استفاده‌ی مستمر از این تجهیزات بالاخره ملزوماتی هم داشت به طور مثال نیاز به تعمیر و نگهداری و یا نیاز به تعویض قطعه. اینها مسائلی بود كه نمی‌شد به آن بی‌توجه باشیم. خب آیا كسی به ما كمك می‌كرد؟ آیا كسی به ما قطعه می‌فروخت؟ آیا كسی به ما نرم‌افزار می‌داد؟ جواب همه این سوالات منفی است. هیچ كشوری در دوران دفاع مقدس حاضر به این كار نبود. فرمانده‌ی معظّم كل قوا هم در سخنانشان فرمودند كه حتی حاضر نبودند كه به ما سیم خاردار بدهند. حالا شما فرض كنید، با این اوضاع می‌توانید قطعه‌ا‌ی حساس از یك ناوشكن را بخرید؟ قطعا امكان‌پذیر نبود....

(ادامه مطلب...)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 30 بهمن1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

«ناوشکن جماران»

نخستین ناوشکن طراحی و ساخته شده بدست متخصصان نیروی دریایی


ناوشكن جماران نخستين ناوشكن طراحي شده و ساخته شده بدست متخصصان افتخار آفرين نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و نخبگان و دانشمندان توانمند ايراني، در مراسم ويژه‌اي، با فرمان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، فرمانده معظم كل قوا، رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد و جمهوري اسلامي ايران به جمع معدود كشورهاي جهان پيوست كه از قابليت طراحي - ساخت و تجهيز رزم‌ناوها و ناوشكن‌هاي پيچيده و مجهز برخوردارند.

دراين مراسم فرمانده كل قوا در بازديد از بخش‌هاي مختلف ناوشكن جماران، از نزديك با ويژگي‌هاي اين دستاورد عظيم ملي آشنا شدند.

ناوشكن جماران از جمله رزمناوهاي با ماموريت سه منظوره است كه در عرصه‌هاي ضد هوايي - ضد سطحي و ضد زيرسطحي از تجهيزات كاملاً پيشرفت برخوردار است.

علاوه بر متخصصان و دانش آموختگان مراكز آموزشي نيروي دريايي، نخبگان و دانشمندان ده‌ها دانشگاه و مركز علمي، تحقيقاتي و صنعتي و متخصصان بخش خصوصي نيز در طراحي و توليد ناوشكن جماران همكاري داشته‌اند.

ناوشكن جماران كه در كلاس خود، در شمار ناوهاي پيشرفته محسوب مي‌شود، و از قابليت حمل و سوختگيري بالگرد نيز برخوردار است: بخشي از سامانه‌هاي اصلي اين ناوشكن تنها در انحصار چند كشور است اما متخصصان ايراني موفق شدند اين انحصار بين المللي را بشكنند و كشور را به دانش طراحي و ساخت اين سامانه‌هاي مهم مجهز كنند.

ناوشكن جماران، حاصل تلاش بيوقفه و سنگين علمي، تحقيقاتي و تخصصي است و بيش از يك ميليون و چهار صد هزار انواع قطعه - دستگاه و سامانه‌هاي پيچيده داخلي در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است.


اميردريادار رستگاري: «ناوشكن جماران توانايي مقابله با تهاجمات هسته‌اي و ميكروبي را دارد.»

امير دريادار رستگاري رئيس كارخانجات نيروي دريايي ارتش جمهوري اسامي ايران، در خصوص ويژگي‌هاي ناوشكن جماران كه به عنوان عظيم‌ترين پروژه دفاعي كشور صبح امروز جمعه با حضور حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمانده معظم كل قوا و مسئولان عاليرتبه نظامي در خليج فارس به آب انداخته شد، اين ناوشكن را حاصل كار و تلاش 1ميليون و 200 هزار نفر ساعت كار و تلاش 1000 نفر از نخبگان علمي در رشته هاي مختلف عنوان و تصريح كرد: ناوشكن جماران نسبت به بسياري از ناوشكن‌هاي جهان از جمله ناوشكن‌هاي كلاس "واستر" پيشرفته‌تر است.
امير رستگاري افزود: ناوشكن جماران داراي سامانه‌هاي پردازش راداري، رادارهاي تاكتيكي سطحي، زير سطحي و هوايي، قدرت بالاي كنترل آتش، و مجهز به انواع سامانه‌هاي اژدرافكن و توپ‌هاي دريايي پيشرفته است و مي‌تواند علاوه بر حمل بالگرد و كمك به سوخت‌رساني بالگردها، در مقابل تهاجم‌هاي هسته‌اي و ميكروبي نيز مقاومت كند.


حضرت آيت ا... خامنه‌اي در اين بازديد با قدرداني از نيروهاي جوان و پر نشاط نيروي دريايي تاكيد كردند كليد اقتدار و پيشرفت كشور، سپردن كارها به جوانان مومن و دلهاي پراميد و انگيزه‌هاي پرشور آنان است.
در طول بازديد، فرماندهان و مسئولان نيروي دريايي توضيحات لازم را بيان مي‌كردند.
حضرت آيت ا... خامنه‌اي سپس در جمع فرماندهان نيروهاي مسلح و جمعي از دست اندركاران طراحي و ساخت ناوشكن جماران، امروز را روزي شيرين، مبارك و نويد بخش خواندند و افزودند: اين دستاورد مهم كه نتيجه اميد، اعتماد و توكل به پروردگار است، نسل جوان ما را مصمم‌تر از پيش خواهد كرد و اين عزم و اميد و اراده، حتي از توليد ناوشكن نيز، مهم‌تر و شيرين‌تر است.
ايشان، شناخت توانايي‌ها و استعدادهاي خودي، قدرشناسي علمي از اين نعمت بزرگ و شجاعت ورود به كارهاي عظيم را " اساس و مبناي پيشرفت و اقتدار كشور " دانستند و خاطرنشان كردند: «برخي خواست‌ها در ابتدا، بلند پروازانه به نظر مي‌رسد اما همت‌هاي بزرگ در پرتو ايمان و اعتماد، هر كار به ظاهر ناشدني را ممكن مي‌سازد و بهمين علت يقيناً كارهاي آينده در عرصه ساخت رزمناوها، بمراتب عظيم‌تر و با ارزش‌تر خواهد بود.»
ايشان با يادآوري صدها سال قدمت ايران در صنعت دريانوردي، تسلط حكمرانان فاسد و خودكامه در طول قرن‌هاي اخير را باعث ضعف ايران در اين عرصه برشمردند و تاكيد كردند: «اسلام و جمهوري اسلامي اجازه نمي‌دهد توانايي، حيثيت و آبروي ايران و ايراني در جهان از بين برود و بازگشت روح عزت و هويت به ملت و كشور در سي سال اخير، مديون همين نگاه و تفكر است.»

رهبر انقلاب اسلامي برچيده شدن سفره چپاول منافع و منابع ايران را علت اصلي خشم مستكبران عالم برشمردند و افزودند: «قبل از انقلاب، زورگويان جهاني، ايران را سفره‌اي بي صاحب مي‌دانستند و هر چه مي‌خواستند آن را چپاول مي‌كردند اما ملت بيدار شده ايران، اكنون بساط اين غارت و چپاول را برچيده است و سلطه‌گران جهاني نيز اين ملت را به جرم استقامت و استقلال طلبي مورد خشم و توطئه قرار داده‌اند.»

ايشان ايستادگي ملت ايران را، آزمايشي تاريخي و درسي بزرگ براي نسل‌هاي آينده خواندند و افزودند: ناكامي زورگويان جهاني در مقابل استقامت و پايداري ملت ايران، ثابت كرده است كه اگر ملتي با احساس هويت، تكيه بر قدرت ذاتي خود و اتكاء بر ايمان الهي به صحنه بيايد هيچ قدرتي نمي‌تواند بر عزم و اراده او غلبه كند.
رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به خشم و درماندگي دشمنان ملت ايران پس از حماسه عظيم مردم در 22 بهمن، افزودند: «در آن روز بياد ماندني ، دهها ميليون دل مومن و حنجره پر استقامت، يكصدا نفرت از استكبار را فرياد زدند و بر ايمان و عزت اسلامي پافشاري كردند و اين حقيقت زيبا و ماندگار، سلطه گران بخصوص آمريكا را درمانده و مايوس و خشمگين كرده است.»

ايشان، حرف‌هاي روزهاي اخير رئيس جمهور و ديگر مقامات آمريكايي را نشانه عصبانيت و نا اميدي از ملت ايران خواندند و افزودند: «حرف‌هاي كهنه و مهمل درباره ساخت سلاح اتمي در ايران، نشان مي‌دهد دشمنان ملت حتي در زمينه تبليغاتي نيز در نهايت ناتواني، به تكرار افتاده‌اند.»

رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: «جمهوري اسلامي در پاسخ به اين گونه مهملات، احساساتي نخواهد شد؛ چرا كه ما بارها گفته‌ايم مباني و اعتقادات ديني ما اينگونه سلاح‌ها را به عنوان سمبل نابودي حرث و نسل، ممنوع و حرام مي‌داند و به همين علت ما هيچ اعتقادي به سلاح و بمب اتم نداريم و دنبال آن نمي‌رويم.»

ايشان افزودند: «ما بر خلاف تبليغات زورگويان مستبد جهاني، دنبال بيدار كردن روح حماسه و عزت در همه امت اسلامي هستيم همچنان‌كه تاكنون نيز تلاش‌هاي ملت و نظام اسلامي موجب بيداري اسلامي و نفرت روزافزون از مستكبران بويژه امريكا شده است.»
حضرت آيت ا... خامنه‌اي با اشاره به ادعاي دروغ امريكايي‌ها و برخي ديگر از كشورهاي غربي در باره اقدامات ايران برضد همسايگانش افزودند: «همسايگان ما نيز مي‌دانند كه اين ادعاها دروغ است و امريكا و رژيم صهيونيستي با اين اختلاف افكني‌ها، تلاش مي‌كنند نگاه امت اسلامي را از دشمنان اصلي جهان اسلام يعني امريكا و اسرائيل منحرف كنند.»

رهبر انقلاب اسلامي در تبيين سياست جمهوري اسلامي ايران در قبال خليج فارس افزودند: «كشورهاي منطقه، برادران و همسايگان ما هستند و ما معتقديم مجموعه خليج فارس مي‌تواند با سياست خردمندانه جمعي، به سود همه ملت‌ها و كشورهاي منطقه اداره شود.»

ايشان بيگانگان را، مخدوش كننده امنيت منطقه دانستند و افزودند: «اختلاف انگيزي و حيله ورزي، سياست مستمر بيگانگان است اما ما اميدواريم كه مانند بسياري از مواقع كه توطئه‌ها و حيله‌هاي تفرقه افكنانه آنها ناكام مانده، بعد از اين هم با هوشياري همه كشورها، اين طرح‌ها خنثي شود.»

ايشان در بخش ديگري از سخنانشان، استحكام و اتقان در كارها را مورد تاكيد قرار دادند و با اشاره به نشاط و تحركي كه كارهاي بزرگ مانند ساخت ناوشكن جماران، در ذهن‌ها و دل‌ها ايجاد مي‌كند، افزودند: «تلاش كنيد اين حركت علمي - صنعتي از شتاب نيفتد و پي در پي منشاء كار و ابتكار و پيشرفت شود.»

رهبر انقلاب اسلامي، تكيه بر نيروي انساني پر انگيزه و متعهد را جبران كننده بسياري از كمبودها خواندند و با اشاره به تجربيات 30 ساله مديريت كشور افزودند: «بايد برخي ضعف‌ها و نقايص را با كشف منابع بالقوه انساني و عيني ترميم و جبران كرد.»

فرمانده كل قوا با تبيين ضروريات و اولويت‌هاي نيروي دريايي افزودند: «با تلاش مستمر و " عزم و اراده و جديت "، نيروي دريايي را به مرتبه‌اي در شان ملت بزرگ ايران برسانيد و مطمئن باشيد كه اين كار با ايمان و توكل به خدا، امكان‌پذير است. »

در ابتداي اين مراسم، هنگام ورود فرمانده كل قوا به محوطه كارخانجات نيروي دريايي ارتش در منطقه يكم دريايي بندرعباس، سرود جمهوري اسلامي نواخته شد و ايشان در مقابل يادمان شهداي نيروي دريايي، علو درجات شهيدان اسلام و انقلاب اسلامي را مسئلت كردند.
حضرت آيت ا... خامنه‌اي سپس از يگان‌ها و نيروهاي فني - تخصصي مستقر در ميدان سان ديدند.

در اين مراسم ويژه ،همچنين «امیر سرلشكر صالحي فرمانده كل ارتش» ضمن خير مقدم به فرمانده كل قوا، گفت: «كاركنان نيروي دريايي ارتش با تاسي به افتخار آفريني‌هاي ملت بزرگ ايران، و با بهره‌گيري از توان علمي و تحقيقاتي خود، زنجيره توليد رزم‌ناوهاي موشك انداز را آغاز كرده است.»

ناخدا علي غلامزاده مسئول پروژه موج، هم در گزارشي از روند طراحي ساخت ناوشكن جماران گفت:
«دانش طراحي و ساخت انواع ناوشكن در كشور نهادينه شده است و اكنون آمادگي داريم ساخت ناوهاي پيشرفته با كلاس بالاتر را در دستور كار قرار دهيم.»

امیر دريادار دوم رستگاري فرمانده كارخانجات نيروي دريايي ارتش هم اعلام كرد: «كاركنان خدوم اين مجتمع علاوه بر مشاركت در ساخت ناوشكن جماران در حال تعمير و آماده سازي چند شناور سطحي و زير سطحي هستند كه اين اقدامات در زمره دانش‌هاي پيشرفته نظامي قرار دارد.»

«امیر دريادار سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش» هم گفت: «اين نيرو با درك ضرورت خودكفايي در عرصه‌هاي تجهيزات دريايي، آب‌هاي نيلگون خليج فارس را به عرصه‌اي براي تجلي " ما مي‌توانيم " تبديل كرده است.»

(عکس ها در ادامه مطلب...)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 30 بهمن1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

امير خلبان نصيرزاده از پرواز نمونه تحقيقاتي هواپيماي رادارگريز ايران خبر داد. نام اين هواپيماي فوق مدرن "سفره ماهي " گذاشته شده است.

IRI Army ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

امير خلبان عزيز نصيرزاده معاون هماهنگ كننده نيروي هوايي ارتش كه در حاشيه مراسم گراميداشت بيعت تاريخي كاركنان اين نيرو با امام (ره) با خبرنگاران سخن مي‌گفت با اشاره به پرواز موفق اين هواپيما اظهار داشت: «هواپيماي رادارگريز از جمله قله‌هاي تكنولوژي هوايي در جهان به شمار مي‌رود.  نمونه تحقيقاتي اين هواپيما كه با موفقيت به پرواز درآمد، تمام شاخصه‌هاي رادارگريزي كه مد نظر ما بود را با موفقيت پشت سر گذاشت و مداومت پرواز مناسبي را نيز داشت. پس از آزمايشهاي مختلف و تكميل ويژگي‌هاي اين هواپيماي رادارگريزي، براي توليد انبوه در اختيار صنايع وزارت دفاع قرار مي‌گيرد.  زنجيره‌اي از توانمندي‌هاي داخلي در طراحي و ساخت اين هواپيما، حضوري پر ثمر و موفق داشتند، نبايد براي پرواز نمونه اصلي و توليد انبوه آن عجله به خرج داد چراكه چنين سامانه‌ها و سيستم‌هايي، نيازمند آزمايشات مختلف و بررسي‌هاي گوناگوني است ولي پرواز اوليه، تمامي اهداف ما را برآورده كرد. »

امير نصيرزاده با اشاره به 2 ويژگي مهم رادارگريزي هواپيماي جديد نيروي هوايي ارتش گفت: «شكل ظاهري آن كه الهام گرفته از سفره ماهي است و نيز مواد به كار رفته در آن، موجب رسيدن به هدف اصلي يعني رادارگريزي شده است. »

وي مراحل بعدي ساخت هواپيماي رادارگريز را توليد نمونه‌هاي واقعي و نيز تست سلاح و برخي از سامانه‌ها روي آن عنوان كرد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 19 بهمن1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

پنتاگون در رهگیری موشک شبیه‌سازی شده بالستیک ناکام ماند

شکست آمریکا از دشمن فرضي

سامانه ضد موشک پاتریوت

وزارت دفاع آمریکا که در یک اقدام آزمایشی، حمله موشکی ایران را شبیه‌سازی کرده بود، در رهگیری و انهدام موشک‌های شبیه‌سازی شده بالستیک ایران شکست خورد. آژانس دفاع موشکی وابسته به وزارت دفاع آمریکا در توضیح این ناکامی اعلام کرد که موشک بالستیک زمین به هوای «یانو مارشال» که از کوآجلن در جزایر مارشال واقع در اقیانوس آرام و نیز موشک رهگیر که از یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا در کالیفرنیا شلیک شدند، مشکلی نداشتند اما رادار دریایی که در این آزمایش به کار گرفته شده آنگونه که انتظار می‌رفت عمل نکرد از این رو این آزمایش با شکست مواجه شد.

 به گزارش خبرگزاری رویترز، این نخستین باری است که آمریکا موشک‌های دوربرد خود را با هدف مقابله با ایران آزمایش کرده است که به نظر می‌رسد این موضوع با گزارش مرکز بررسی موشک‌های بالستیک پنتاگون درباره قدرت نظامی ایران بی‌ارتباط نباشد چراکه بنا بر گزارش این مرکز، ایران توانایی موشک‌های بالستیک خود را بسیار بالا برده است و این موشک‌ها قادرند از خاورمیانه، شرق اروپا را هدف قرار دهند. اما ظاهرا نکته‌ای که در این میان نادیده گرفته شده، مساله رادارگریز بودن موشک‌های بالستیک ایران است؛ موضوعی که سردار وحیدی، وزیر دفاع کشورمان چندی پیش با اشاره به ناممکن بودن انهدام «سجیل» توسط موشک‌های ضدموشک، آن را واقعیتی مهم در ارتقای توانمندی‌های دفاعی ایران توصیف کرد. در واقع همین افزایش توان دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدات خارجی بود که موجب شد وزارت دفاع آمریکا در بازنگری راهبرد جنگی خود که هر 4 سال یک بار انجام می‌دهد، درباره نگرانی شدید خود از قدرت نظامی ایران سخن به میان آورد. روزنامه الاخبار چاپ لبنان در گزارشی با نام «راهبرد جنگی آمریکا؛ خطر چینی و ایرانی است»، نوشت: محافل نظامی در واشنگتن از گستردگی حضور دریایی، زمینی و هوایی نظامی چین و دستیابی ایران به سلاح‌های پیشرفته در بیم و هراس قرار گرفته‌ است. با توجه به این موضوع، منابع رسمی آمریکایی اعلام کردند که هم‌اکنون وزارت دفاع آمریکا در حال ایجاد تغییراتی اساسی در راهبرد جنگی خود است که علاوه بر «تهدیدهای نشأت گرفته از حضور گسترده نظامی چین»، دلیل دیگر این تغییرات دستیابی ایران به سلاح‌های جدید با قدرت ویرانگری بالا و حملات قدرتمند اینترنتی اعلام شده است. در بخش دیگری از این گزارش که به ایران مربوط می‌شود، آمده است: موضوع نگران‌کننده برای آمریکا قایق‌های تندرویی است که در آب‌های خلیج‌فارس مستقر شده‌اند. در این گزارش، همچنین از خطرات دستیابی ایران و دیگر کشورها به سلاح‌های پیشرفته مانند زیردریایی‌ها، موشک‌های هوشمند و از نوع کروز که قادرند کشتی‌ها را هدف قرار دهد، سخن به میان آمده است. نکته دیگری که درباره شکست آمریکا در رهگیری و انهدام موشک‌های ‌شبیه‌سازی شده‌ بالستیک ایران باید مورد توجه قرار گیرد، همزمانی این آزمایش با انتشار خبر اعزام 2 کشتی مجهز به سیستم ضدموشک‌های بالستیک به نام «ایجیس» به خلیج فارس و همچنین استقرار سیستم‌های ضد موشک «پاتریوت» در 4 کشور عربی کویت، امارات عربي متحده، بحرین و قطر با هدف تحت فشار قرار دادن ایران و آرامش خاطر رژیم صهیونیستی است‌؛ موضوعی که سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به آن، اقدامات اینچنینی کشورهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس را ناکارآمد خواند. رامین مهمانپرست سه‌شنبه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در واکنش به اخباری درباره توافق آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای ساخت سامانه دفاع ضدموشکی علیه ایران گفت: ایران روابط بسیار خوبی با کشورهای منطقه دارد و اقدامات کشورهای فرامنطقه‌ای را در خلیج‌فارس ناکارآمد می‌داند. وی در ادامه با اشاره به اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه، نزدیک و راهبردی است، تاکید کرد: به باور ایران رویکرد همگرایی منطقه‌ای برای ایجاد صلح و ثبات و پیشرفت منطقه، رویکردی واقع‌بینانه قلمداد می‌شود. دستیار ویژه وزیر امور خارجه سپس خاطرنشان کرد: هر نوع اقدام کشورهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس را ناکارآمد می‌دانیم و نتایج این اقدامات را قبلا مشاهده کرده‌ایم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 17 بهمن1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

ساخت سلاح ويژه مقابله با بالگردهاي آپاچي و تانك‌هاي پيشرفته

سرهنگ ناصر عرب‌بيگي رييس سازمان جهاد خودكفايي نيروي زميني سپاه با اعلام جديدترين دستاوردهاي اين نيرو گفت: دشمن خيال نكند كه اگر هلي‌كوپترهاي آپاچي آنها در عراق و افغانستان عملكرد مطلوبي داشتند، در صورت تجاوز به ايران هم مي‌توانند چنين اقتداري داشته باشند. يقينا ما با اقدامات خود به اقتدار آپاچي پايان خواهيم داد.

عرب‌بيگي با بيان اينكه سازمان جهاد خودكفايي نيروي زميني سپاه نيز در طول سال‌ها همواره منشاء خيرات و بركات فراوان براي اين نيرو بوده است، اذعان داشت:« "تحقيقات بر اساس نياز روز" شعار محوري ما در سازمان جهاد خودكفايي است، به اين مفهوم است كه ما تحقيقات خود را مبتني بر تهديد دشمن قرار داديم. براي تحقق اين امر دائما تهديدات خارجي، فرامنطقه‌اي‌، منطقه‌اي و داخلي به همراه ‌توانمندي‌هاي دشمن، توسط كارشناسان و محققين ما رصد مي‌شود و آنچه كه از بين اقدامات آنها، تهديد تشخيص داده شود، در دستور كار قرار گرفته، تيم‌هاي تحقيقاتي به سرعت شكل مي‌گيرد و در آن حوزه شروع به فعاليت مي‌كنند. ما ساختار و سازمان خود را طوري طراحي كرديم كه به شكل ماتريسي، بلافاصله تيم‌هاي تحقيقات تخصصي شكل مي‌گيرد و هيچگاه اسير ساختار و سازمان‌هاي كلاسيك نخواهيم شد.»

وی با اشاره به گستره كاري اين سازمان در حوزه مقابله با تهديدات هوايي در ارتفاع پست، مقابله با تهديدات زميني، مقابله با اقدامات جاسوسي و نيز مقابله با پديده شوم تروريسم كه ساختار و پرداخته استكبار جهاني و اسرائيل و با معاونت برخي كشورهاي منطقه است، تصريح كرد: « در اين محورها به عنوان تهديد، چندين برنامه اساسي و زير بنايي در دست اقدام است و در حوزه تسليحات و تجهيزات نيز مولفه تحرك و واكنش سريع را در دستور كار قرار داده‌ايم. تجهيزاتي كه در دفاع بكار مي‌بريم بايد متحرك باشند و بتوانند به سرعت جابجا شده و در موقع لزوم و در كمترين زمان، در دسترس رزمندگان قرار بگيرند. »

وي با تاكيد بر موضوع چابك سازي و سبك‌سازي در تجهيزات، گفت: « افزايش برد، دقت و سرعت عمل در برابر اقدام دشمن، همواره مد نظر متخصصين ما قرار دارد و ما به سرعت در حال انجام تحقيقاتي هستيم كه بتواند اين سه مولفه را در سلاح و مهمات‌هاي ما نهادينه كند.»

رييس سازمان جهاد خودكفايي نيروي زميني سپاه با تاكيد بر اهميت موضوع به روزرساني تجهيزات و انجام اقداماتي در اين خصوص افزود: « اين اقدامات به ما كمك مي‌كند تا سلاح‌هاي موجود را بر اساس نياز روز مدرنيزه كرده و در اختيار يگان‌هاي مختلف قرار دهيم.»

وي درباره توان اشراف اطلاعاتي سپاه پاسداران نسبت به تحركات دشمن كه لازمه مقابله با اقدامات جاسوسي و تروريستي‌ آنهاست، خاطرنشان كرد: «در ساختار جديد سپاه كه با تدبير فرماندهي محترم كل سپاه انجام شده، طوري برنامه ريزي شده كه دائما دشمن رصد مي‌شود و از توانمندي‌ها و تجهيزات آنها و نيز از اقدامات عملي كه در بيرون از مرزها و حتي درون مرزها بوسيله دشمن انجام شود، در اسرع وقت مطلع شويم. ين اطلاعات در قالب تيم‌هاي كارشناسي مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد و براي هر يك از تهديداتي كه از تحليل كارشناسان استخراج مي‌شود برنامه ريزي عملي مي‌كنيم.»

عربيگي با اشاره به حادثه تروريستي جنوب شرق كشور كه منجر به شهادت جمعي از فرماندهان سپاه و عشاير منطقه شد، تصريح كرد: «پس از اين حادثه اقدامات موثري به سرعت در دستور كار قرار گرفت و تجهيزاتي را در دست طراحي داريم كه مي‌تواند مرزداران ما را براي كشف محموله‌هاي مهمات و مواد منفجره به داخل كشور و نيز كشف اين مواد در مراكز حساس و مبادي ورودي شهرها و همچنين كشف عمليات‌هاي انتحاري توانمند كند. اين اقدامات با سرعت در حال پيگيري است و به محض آماده شدن، به توليد انبوه رسيده و در اختيار واحدهاي مامور مقابله با تروريسم قرار داده مي‌شود. »

رييس سازمان جهاد خودكفايي نيروي زميني سپاه با تاكيد بر اينكه اقدامات ما براي مقابله با فعاليت‌هاي جاسوسي منحصر به ماموريت‌هاي نيرو بوده و بحث مبارزه با جاسوسي در كشور برعهده ديگر نهادها از جمله وزارت اطلاعت مي‌باشد، گفت: «آنچه تهديد به ما ديكته مي‌كند و مطالعات و تحليل‌هايي كه كارشناسان ما دارند، حتما در آن محورها عمل خواهيم كرد.» 


در صورت تهاجم دشمن به اقتدار بالگرد آپاچي و تانكهاي دشمن پايان مي‌دهيم

cjbhzpo1oit3f6sx89z.jpg


0aj72vgwa1bablquawln.jpg


عربيگي در خصوص تلاش براي طراحي تسليحات ضدبالگرد در پدافند ارتفاع پست و ضدزره براي مقابله با خودروهاي زرهي دشمن، آن را جزء برنامه‌هاي محوري و اساسي سازمان جهاد خودكفايي نيروي زميني سپاه دانست و تصريح كرد: «چندين پروژه قابل توجه در اين دو حوزه مهم در دست اقدام است كه برخي از آنها نيز تست شده و در صورت تجاوز دشمن، آنها متوجه قدرت ما خواهند شد. »

وي با اشاره به عملكرد ارتش امريكا در كشورهاي منطقه افزود:« دشمن خيال نكند كه اگر هلي‌كوپترهاي آپاچي آنها در عراق و افغانستان اقتدار دارند و عرض اندام مي‌كنند، در صورت تجاوز به ايران هم مي‌توانند چنين اقتداري داشته باشند و يقينا ما با اقدامات خود به اقتدار آپاچي پايان خواهيم داد.»

عرب بيگي با شگفت‌انگيز خواندن توانايي هاي به دست آمده در طراحي و ساخت سلاح‌هاي ضدزره در سپاه پاسداران اظهار داشت:« اين اقدامات و تنوع تسليحاتي به حدي است كه دشمن فكر آن را هم نمي‌تواند بكند و در صورت هرگونه تهاجم زميني، تانك‌هاي رويين‌تن آنها با پاسخ محكم سلاح‌هاي رزمندگان ما مواجه خواهند شد.»


pcpgcbumfyj8tyshx288.jpgگردان‌هاي امام حسين(ع) متناسب با ماموريت خود تجهيز مي‌شوند

وي گفت: «پدافند غيرعامل در حوزه استتار، اختفا و ساير محورهايي كه در پدافند عامل مطرح است براي دفاع از نيروي انساني، تجهيزات، تسليحات و اماكن در دستور كار قرار دارد و كارشناسان ما دائما در حال بهبود استتار، اختفا و پوشش در مقابل دشمن هستند تا ضريب ايمني بيشتري در تجاوزهاي دشمن به ويژه در تجاوزهاي هوايي براي يگان‌هاي مختلف نيرو ايجاد كند. »
رييس سازمان جهاد خودكفايي نيروي زميني سپاه همچنين با اشاره به بكارگيري گردان‌هاي امام حسين(ع) در نيروي زميني سپاه تصريح كرد: «تسليحات و تجهيزات اين گردان‌ها نيز مانند ساير گردان‌هاي پياده نيروي زميني و البته متناسب با ماموريت گردان‌هاي امام حسين(ع) است و هيچ تفاوتي از لحاظ كيفي و كارآيي با ساير تجهيزات ندارند بلكه تنها ممكن است تفاوت در بخشي از تجهيزات باشد كه متناسب با ماموريت، تغيير مي‌كند.»


دنيا بايد ايران با به عنوان يك قدرت نوظهور جهاني بشناسد

وي در بخش پاياني گفتگوي خود با اشاره به دروغ پردازي هاي رسانه هاي غربي درباره توانايي دفاعي كشورمان، تصريح كرد:« اين دروغ‌پراكني‌هاي رسانه‌هاي غربي، حتي مسئولين‌شان را نيز فريب داده به گونه‌اي كه آنها باور كردند كه مي‌توانند به جمهوري اسلامي ضربه بزنند و گمان مي‌كنند با بكارگيري چند عنصر خود فروخته مانند منافقين، سلطنت‌طلب‌ها و گروهك‌هاي معاندي كه منافع خود را در هر همصدايي با استكبار جهاني مي‌بینند، مي‌توانند به اين نظام لطمه بزنند كه اين يك تصور غلط است و ما محكم از انقلاب خود دفاع مي‌كنيم. دشمن كوچكتر از آن است كه بتواند اين نظام را تضعيف كند، چه برسد به سرنگوني و آنها هيچ راهي ندارند جز اينكه اين قدرت نوظهور را پذيرفته و با آن تعامل كند. »

عرب‌بيگي با بيان اينكه ما تا انقلاب جهاني امام عصر(عج) ايستاده‌ايم و به عنوان سربازي جان‌بركف از اين نظام دفاع مي‌كنيم، اظهار داشت: «قطعا ما به هيچ وجه به آنچه تاكنون داشتيم بسنده نكرده و هر روز در راه ارتقا توانمندي‌هاي دفاعي خود گام برمي‌داريم و دشمن بداند كه در روز واقعه، جواب محكمي به او خواهيم داد چراكه قدرت اين نظام به درياي پرخروش ملت ايران متصل است.»


+ نوشته شده در  سه شنبه 13 بهمن1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

«زمین لرزه طبیعی یا آزمایش یک سلاح توسط آمریکا؟!»


ادعاي نيروي دريايي روسيه درباره وقوع زلزله هائيتي:

هدف نهايي آمريكا ضربه به ايران از طريق ايجاد زمين‌لرزه است


برخي منابع خبري مي گويند : زلزله هفت و سه دهم ريشتري هائيتي طبيعي نيست و آمريکا با اغراض سياسي خاص با استفاده از سلاح آب و هوايي موسوم به "هارپ " اين زلزله را به صورت مصنوعي ايجاد کرده است.

سيستم "هارپ"- برنامه تحقيقاتي آرورال فعال درفرکانس بالا- سلاحي آب و هوايي است که از طريق ارسال يک انرژي فوق العاده به لايه يونوسفر (لايه فوقاني اتمسفر)، مولکول هاي آن را به تپش انداخته و به بازتاب قدرتمند اين انرژي وادار مي سازد. اين انرژي پس از"کاناليزه"شدن مي تواند اختلالاتي مانند خشکسالي، بارش برف و باران، سرماي شديد، سونامي، توفان، زلزله و... در نقطه تعيين شده، به وجود آورد.

هارپ يک پروژه تحقيقاتي است که....


.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 5 بهمن1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

امير دریادار قادرپناه :

پنجمين ناوگروه دريايي ارتش اوايل بهمن به خليج عدن اعزام مي‌شود.

(ادامه مطلب را ببینید...)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 29 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

(بخش اول)

عکس هایی از هواپیمای جنگنده

Sokhoi Su-27 Flanker

(ادامه مطلب را ببینید...)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 28 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

مصاحبه با میخائیل سیمونف طراح Su-27

(Mikhail Simonov)

میخائیل سیمونوف، طراح جنگنده Su-27 و Su-30، در مدت 50 سال گذشته از جمله مطرح ترین طراحان هواپیما بوده است. امسال او هشتادمین سالگرد تولد خود را جشن میگیرد. Su-27 او که همانند AK-47 ساخت آقای کالاشنیکف مشهور و خوشنام میباشد نه تنها به عنوان بهترین جنگنده قرن 20ام معرفی شده بلکه باعث گردیده تا میلیاردها دلار به اقتصاد روسیه کمک شود.

Su-27 Flanker

( ادامه مطلب را ببینید... به همراه تعدادی عکس از Su-27 )ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 28 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

عکس هایی از هواپیمای جنگنده Sukhoi Su-35 (سوخو35)

در ادامه مطلب بقیه عکس ها را ببینید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 27 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

سوخو 35 ؛ جنگنده بی رحم

Sukhoi Su-35

مقدمه

در اواسط دهه 70 میلادی با ارائه جنگنده های F-15 و F-16 توسط ایالات متحده درست در اوج جنگ سرد خلبانان بلوك شرق عملا برتری هوایی خود را نسبت به غرب از دست دادند تا اینكه در دهه 80 میلادی با معرفی دو جنگنده جدید و بسیار توانای شوروی یعنی Su-27 و Mig-29 دوباره موازنه قدرت در آسمان ها ایجاد شد. جنگنده های Su-27 و Mig-29 حتی در مواردی توانستند بسیار بهتر از رقبای غربی خود عمل كنند.

با طراحی و ساخت این دو جنگنده و مهمات و تسلیحات آنها یك جهش تكنولوژی بسیار بزرگ در صنعت هوانوردی اتحاد جماهیر شوروی رخ داد و فصل جدیدی در ساخت جنگنده های كارا و مدرن در این كشور آغاز شد.

تا قبل از ساخت Su-27 و Mig-29 واقعا روس ها حرف جدی برای گفتن در ساخت جنگنده ها و بخصوص تسلیحات آن ها نداشتند. برای نشان دادن این ضعف می توان به تجهیز جنگنده های روسی كشور عراق به موشك های فرانسوی برای افزایش كارایی در جنگ با ایران اشاره كرد.

Su-27 كه در غرب با نام Flanker از آن یاد می شود توانست در میان رقبای خود چه روسی و چه آمریكایی حرف اول را بزند و برای مدت ها با ابهت در آسمان ها فرمانروایی كند.

Su-27 از آیرودینامیك و طراحی بدنه ی فوق العاده ای بهره می برد. این آیرودینامیك و طراحی خاص توانایی فوق مانورپذیری را به Su-27 می دهد در واقع Flanker در زمان خود و در حال حاضر یكی از مانورپذیرترین جنگنده هاست....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 27 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

Su-35BM يك جنگنده نسل چهارم و بسيار پيشرفته روسي است، اين جنگنده به دليل استفاده گسترده از تجهيزات الكترونيكي و هوشمند مانند يك ابر رايانه ي پرنده به نظر مي آيد.

(برای دیدن عکس در اندازه بزرگتر برروی عکس کلیک کنید)

+ نوشته شده در  یکشنبه 27 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"توهم" در ارتش آمريكا ادامه دارد...!

ژنرال ديويد پترائوس رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا در گفت‏وگو با سي.ان.ان ضمن تاكيد بر ديپلماسي و وضع تحريم براي مواجهه با برنامه هسته اي ايران گفت: اگر ستاد مشترك ارتش آمريكا براي احتمالات گوناگون از جمله حمله به تاسيسات هسته‌اي ايران طرح هايي اتخاذ نكرده باشد، به معني واقعي كلمه بي مسئوليتي است. قطعا مي توان تاسيسات اتمي ايران را بمباران كرد.

اظهاراتي از اين دست از سوي برخي مقامات نظامي آمريكا از آن جهت قابل تأمل است كه مدتي است تحليل گران و سياستمداران غربي تصريح مي كنند گزينه نظامي به دلايل گوناگون از روي ميز گزينه ها حذف شده است و ظاهراً مقامات سياسي آمريكا به خاطر جبران اين ضعف به فرماندهان نظامي خود ديكته كرده اند هر از چندگاهي به تهديد عليه ايران بپردازند تا عريضه خالي نماند.
البته بايد به سياق اظهارات آقاي پترائوس، خطاب به وي و مقامات مافوقش مي توان گفت كه اگر بمباران تاسيسات اتمي ايران شدني است، غرق شدن اتفاقي چند ناو بزرگ آمريكا در منطقه هم شدني است، به جهنم فرستادن چند ده هزار سرباز آمريكايي در چند روز در منطقه نيز شدني است، به هوا فرستادن پايگاه هاي آمريكا و... هم ايضاً شدني است.
فعلاً آمريكايي ها همين چند فلاكتي را كه در عراق و افغانستان زاييده اند، بزرگ كنند، پس از آن بيايند سراغ تهديد ايران!.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 23 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

فرمانده نيروي زميني ارتش اعلام كرد: به منظور ارتقاء توانمندي هاي رزمي، آموزشي و عملياتي نيروي زميني ارتش، رزمايش گسترده اين نيرو در نيمه دوم بهمن ماه آينده با قدرت و قوت خاصي اجرا خواهد شد.


به نقل از روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران، امير احمدرضا پوردستان فرمانده نيروي زميني ارتش كه صبح روز شنبه 12 دی در جمع كاركنان سازمان عقيدتي سياسي ارتش سخنراني مي‌كرد، با اعلام اين خبر افزود: در اين رزمايش بزرگ يگان‌هاي پياده، زرهي، مخابراتي، اطلاعاتي و نيرو مخصوص نيروي زميني ارتش با همكاري يگان‌هايي از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شركت خواهند كرد و همزمان تمرين پاسگاه فرماندهي با شركت تعدادي از لشگرها و تيپ هاي مستقل برگزار خواهد شد.

فرمانده نيروي زميني ارتش در ادامه سخنانش يكي از ويژگي‌هاي رزمايش مذكور را شركت نيروهاي احتياط كه خدمت سربازي خود را در سال‌هاي گذشته انجام داده و ترخيص شده‌اند، در قالب يك گردان احتياط ذكر كرد و اظهار داشت: اين رزمايش هم در ارتقاء قابليت‌ها و توانمندي‌هاي رزمي نيروي زميني و هم در تأمين امنيت منطقه مؤثر خواهد بود و پيام صلح و دوستي جمهوري اسلامي ايران را به كشورهاي منطقه اعلام خواهد كرد. وي همچنين با اعلام اينكه برخي تجهيزات بومي نيروي زميني ارتش از جمله تانك ذوالفقار و نفربر صيادتوسط صنايع دفاع به توليد انبوه خواهد رسيد، افزود: كليه تجهيزات و تسليحات مورد نياز اين نيرو متناسب با تاكتيك‌ها و منطبق با تهديدات جنگ‌هاي ناهمطراز توسط صنايع دفاعي كشورمان توليد و تأمين شده است.

تانک ذوالفقار 1


تانک ذوالفقار 3


امیر سرتیپ پوردستان در ادامه با اشاره به تمركز دشمن در استفاده از تهديدات نرم، نقش سازمان عقيدتي سياسي ارتش را در ارائه فعاليت‌هاي اثرگذار فرهنگي بسيار مهم و كليدي ارزيابي نمود و افزود: در جنگ هاي آينده عامل اصلي در تعيين سرنوشت جنگ نيروي انساني مؤمن و فرهيخته است نه تجهيزات و ادوات پيشرفته؛ لذا ما امروز از فعاليتهاي فرهنگي و كاركنان با ايمان و انقلابي در سطح ارتش جمهوري اسلامي ايران پشتيباني و حمايت مي كنيم.
قبل از سخنراني فرمانده نيروي زميني ارتش، حجت الاسلام سيد محمدعلي آل هاشم، رئيس سازمان عقيدتي سياسي ارتش به ارائه گزارشي از فعاليتها و اولويتهاي كاري اين سازمان با توجه به تدابير فرماندهي معظم كل قوا پرداخت و همچنين از حضور امت حزب الله در اعتراض به حرمت شكني روز عاشورا تقدير و تشكر كرد.
در پايان اين مراسم، امير پوردستان از بخشهاي مختلف حوزه مركزي سازمان عقيدتي سياسي ارتش بازديد كرد و از نزديك در جريان فعاليتها و توليدات فرهنگي اين سازمان قرار گرفت.

+ نوشته شده در  جمعه 18 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

می توان گفت که جدیدترین هواپیمای نظامی آمریکا، جنگنده مشترک عمود پرواز F-35 JSF است که هم اکنون در مراحل در طراحی و ساخت بوسیله شرکت لاکهید مارتین می باشد.  این جنگنده طی یک برنامه مشترک توسط شرکت های نورث روپ گرومن، BAE سیستمز، پرات اند ویتنی و رولزرویس ساخته می شود....(ادامه مطلب را ببینید...)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 15 دی1388ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 
"به نام خدا"
 

" روش هاي نامگذاري موشك هاي روسي و آمريكايي "

مقدمه
بي شك افرادي كه كم و بيش با اخبار و مباحث نظامي در ارتباط بوده اند با اسامي نظير AGM-88C.BGM-71.SA-1 و...برخورد کرده اند و شاید از خود پرسیده اند که این حروف و اعداد چه مفهومی دارند و چرا از نظر ظاهر متفاوتند.حقیقت این است که همه کشورها از یک روش نام گذاری مشترک برای شناسایی موشک ها استفاده نمی کنند و مدت ها در خورد آمریکا هم-که یک تولید کننده بزرگ جنگ افزار است-یک روش واحد وجود نداشت که نتیجه آن سردرگمی افراد در شناخت موشک ها بود.روس ها روش خاص خود را دنبال می کردند که در طول جنگ سرد محرمانه تلقی می شد از این رو غربی ها هم برای شناخت و دسته بندی موشک های روسی روش خاصی در پیش گرفتند.یکی از آن ها روش شماره گذاری بود که وزارت دفاع آمریکا برای دسته بندی تسلیحات روسی روش خاصی در پیش گرفتند.یکی از آن ها روش شماره گذاری بود که وزارت دفاع آمریکا بریا دسته بندی تسلیحات روسی(شوروی سابق)بر مبنای کاربرد آن ها ایجاد کرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 10 آذر1387ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"به نام خدا"

 

 

" تقسیم بندی موشک ها و انواع ایرانی آنها "

 

 

موشک های هوا به هوا یا AAM ( Air to Air Missile )
توسط هواپیما حمل می شود و بر علیه هواپیماهای دشمن یا یک هدف پرنده به کار گرفته می شود . این نوع از موشک ها عموما از لحاظ ابعاد نسبت به سایر موشک ها کوچکتر هستند زیرا ظرفیت هواپیماهایی که آنها را حمل می کنند محدود است و این موشک ها با توجه به ماموریتشان دارای برد نسبتا کوتاهی می باشند و به این علت به آنها Boost Glide می گویند یعنی به محض روشن شدن موتور یک سرعت اولیه به موشک داده می شود و بعد از این مرحله به سمت هدف گلاید می کند . از موتور راکت با سوخت جامد در این نوع موشک ها استفاده می شود . زیرا ماهیتی ساده دارند و قابل اعتماد هستند . در بعضی موارد جهت اصلاح خصوصیات عملکردی موشک از موتور با کار کرد مدوام در طول پرواز استفاده می کنند .
بعلت اینکه این موشک ها مستقیما در زیر هواپیما حمل می شوند مشکلات آیرودینامیکی نسبتا ساده ای ایجاد می شود که شامل اثرات تداخل جریان بین موشک و هواپیما می باشد . این مسایل تداخلی بویژه در سرعت های بالا در بالهای به عقب بر گشته جنگنده هایی که موشک حمل می کنند بحرانی است . بعنوان یک قانون خاص برای هواپیمای جنگنده بمب افکن هر موشکی که شلیک می گردد خواه عمود بر مسیر حرکت و خواه به سمت عقب باید آنالیز همان وضعیت خاص انجام پذیرد . قابلیت مانور پذیری موشک های AAM به دلایل زیر در مقایسه با سایر موشک ها بیشتر می باشد :
1-
سرعت های زیاد پرتاب
2-
سرعت زیاد هدف و مانور پذیری بالای آن
3-
زمان کوتاه پرواز جهت اصلاح مسیر .
محبوب ترين موشك هوا به هواي ايراني:

مجبوب ترين موشك ايراني كه از طرفدارن زيادي برخوردار است موشك AIM-54  فینیکس است كه توسط جنگنده اف-14 نيروي هوايي حمل مي شود.

ليستي از موشك هاي هوا به هواي ايراني:

 

AIM-7

AIM-9

AIM-54

AA-8

AA-10

AA-11

PL-2A

PL-7

●سجيل

●فاطر

 

(...ادامه دارد...)

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 12 اردیبهشت1387ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"به نام خدا"

 

" R-172 موشک افسانه ای "

 

موشک نوواتار (Novataro )موسوم به  KS-172AAM-L(نام ديگر:R-172)  موشک هوا به هواي بسيار دور برد در دفتر طراحي Novatar توسعا يافته و توليد شده است.اين موشک تنها جهت نصب بر روي هواپيماهاي Su-37,Su-35 و MiG- 31 طراحي شده است.هر چند گزارش هايي مبني بر استفاده از اين موشک دوربرد بر روي آواکس هاي A-50 نيز منتشر شده است.هدف اصلي از طراحي اين موشک،جلوگيري از پرواز آواکس و ساير پرنده هاي پيش اخطار بود.هر چند که به راحتي مي توانست به عنوان سيستم ABM نيز به کار رود که افشاي اين موضوع باعث تيره تر شدن ربابط با ايالات متحده مي گشت. زيرا دو طرف اتحاد شوروي سابق و ايالات متحده،پيمان ABM يا منع توليد موشک هاي ضد باليستيک را امضا کرده بودند تا بدين وسيله از گسترش بي حد و حساب موشک هاي اس اس به نوعي جلوگيري شود.

(ادامه دارد...)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 22 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"به نام خدا"

 

 

موشك هاي بالستيك

 

 

هنگامي كه ايالات متحده آمريكا و اتحاد جماهير شوروي پيمان منع گسترش موشك هاي بالستيك را امضا كردند فقط ۹ كشور موشك بالستيك داشتند در صورتي كه امروز بيش از ۳۰ كشور موشك بالستيك دارند و ۱۴ كشور در توليد يا صادرات موشك بالستيك و تكنولوژي مربوط به آن دست دارند.
يكي از بازوان پر قدرت و تواناي هر كشوري يا بهتر است بگوييم پر قدرت ترين بازوي تواناي هر كشور نيروي نظامي آن است. نيروهاي نظامي به چندين بخش زميني، هوايي و دريايي تقسيم مي شوند كه در تمام آنها هدف اصلي يكي است ولي شيوه كارها با يكديگر تفاوت دارد. در تمامي بخش ها وجود چندين هزار خدمه لازم است تا نقشه ها به صورت صحيح و كامل اجرا شود.
وجود خدمه زياد در يك يگان نظامي هنگام جنگ باعث تلفات جاني زيادي خواهد شد همان طور كه مي توان در جنگ جهاني اول و دوم اين فاجعه را به وضوح ديد. به همين خاطر ... (ادامه دارد...)

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 
 

"به نام خدا"

موشک شهاب 4

 

به نقل از یک منبع آگاه در وزارت دفاع، موشک آزمایش شده اخیر وزارت دفاع نوع ارتقا یافته شهاب ۳ نیست، بلکه نسخه اولیه ای از موشک فوق مدرن شهاب۴ است.

به گفته این منبع آگاه، وزارت دفاع به علت جلوگیری از هجمه تبلیغاتی بیگانگان این موشک را نوع ارتقا یافته شهاب ۳ نامیده و نه شهاب ۴. 

این موشك‌ با تغييرات گسترده‌اي در تكنولوژي سوخت، موتور و هدف‌گيري، قابليت‌هاي غير قابل ‌مقايسه‌اي با شهاب۳ پيدا كرده است.
برد موشك‌ جديد از 1300 كيلومتر موشک های قبلی به 2500 كيلومتر افزايش يافته است. (ادامه دارد...)

 


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

" به نام خدا "

جديدترين سامانه‌ها و تجهيزات دفاعى

جديدترين سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی  که به دست توانمند متخصصان کشورمان ساخته شده، ديروز در مراسم رژه نيروهاى مسلح کشورمان به نمايش گذاشته شد.

به گزارش فارس، در آغازين روز از هفته بزرگداشت دفاع مقدس انواع هواپيماهاى بدون سرنشين موسوم به پهپاد همچون صاعقه، قائم، خاتم، سهند، صياد، مرصاد و ابابيل که توسط وزارت دفاع کشورمان ساخته شده، انواع نفربرهاى بهينه سازى شده، تانک ها، سامانه‌هاى پرتاب موشک هايى چون تاو و کاتيوشا نيز توسط معاونت تحقيقات و جهاد خودکفايى نيروى زمينى در معرض ديد حاضران قرار گرفت.

يگان‌هاى نيروى زمينى سپاه پاسداران نيز با تجهيزاتى مثل تانک S72T، Z72T، انواع نفربرها مانند براق و ديگر تانک هاى مدرنيزه شده در اين رژه شرکت کرده بود. (ادامه دارد...)

برای دیدن ادامه مطلب روی گزینه "ادامه مطلب" کلیک کنید...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"به نام خدا"

140 عقاب ايراني در عمليات" كمان 99"

 

بزرگترين حمله هوايي در تاريخ نظامي كشور در روز اول مهر 1359 با عملياتي موسوم به كمان 99 به وقوع پيوست.

کمان 99

براي ديدن ادامه مطلب روي گزينه "ادامه مطلب" کليک کنيد...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"بسم الله الرحمن الرحیم"

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح

نام و نام خانوادگي :مصطفي محمدنجار

تاريخ تولد : 1335

محل تولد : تهران

وضعت تاهل : متاهل‎

تعداد فرزندان : يک پسر و سه دختر‎

ميزان تحصيلات : کارشناسي‌ارشد

رشته تحصيلي : مديريت صنعتي

برای دیدن ادامه مطلب روی گزینه "ادامه مطلب" کلیک کنید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 16 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"به نام خدا"

تنها گوشه اي از توان نظامي ايران !

 

در این ادامه این بخش ٬ مطالبی درباره موضوعات زیر را خواهید خواهند:

صنايع نظامي ايران قبل از انقلاب

بعد از انقلاب

پيدايش توان موشکي

معرفي برخي از توليدات صنايع موشکي

افق صنايع موشکي

تحولات دفاعي در بخش زميني

بخش الکترونيک

پيشرفتهاي بخش دريايي

پيشرفت در صنايع هوايي

برای دیدن ادامه مطلب روی گزینه "ادامه مطلب" کلیک کنید...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 16 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

"به نام خدا"

پايگاه دوازدهم شكاري نيروي هوايي ارتش امروز افتتاح شد

خبرگزاري فارس: پايگاه دوازدهم شكاري نيروي هوايي ارتش با نام "قائم آل محمد" در بيرجند مركز استان خراسان جنوبي افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي نيروي هوايي ارتش، اين پايگاه با حضور امير خلبان احمد ميقاني فرمانده نيروي هوايي ارتش و جمعي ديگر از مسئولان كشوري و لشگري افتتاح شد و در آن انواع جنگنده‌هاي نيروي هوايي ارتش و سيستم‌هاي پيشرفته راداري وجود دارد.
فرمانده نيروي هوايي ارتش در حاشيه اين مراسم، هدف از افتتاح اين پايگاه را آمادگي بيشتر در مقابل هرگونه تجاوز احتمالي به كشورمان دانست و گفت: دشمنان آگاه باشند در صورت هرگونه تجاوز احتمالي به مرزهاي ميهن اسلامي، درس بزرگي به آنها خواهيم داد كه هيچ وقت فراموش نكنند.

نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران

منبع: خبرگزاري فارس

 در قسمت "ادامه مطلب" عکس هاي جالبي از چند هواپيماي جنگنده نيروي هوايي قرار داده ام...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 16 مهر1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

بسم الله الرحمن الرحيم

 نيروي هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در روز آغاز هفته دفاع مقدس (۳۱ شهريور) در کنار مرقد امام راحل (ره) ٬ با اقتدار رژه رفتند:

حضور رئيس جمهور آقاي احمدي نژاد و فرماندهان دلير ارتش جمهوري اسلامي ايران

برای دیدن ادامه عکس های رژه٬ لطفاْ روی گزینه "ادامه مطلب" کلیک کنید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 31 شهریور1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

از سال 1986 گزارشهاي دريافتي از ايران حاکي از برنامه توسعه و پيشرفت موشک بالستيکي ميان بردي بود که نامهاي مختلفي از قبيل  Shahab 3،  Shihab 3 ،Shehob 3 و يا Zelzal براي آن برگزيده شده بود.در سال 1993 ايران و کره شمالي همکاريهاي بسيار نزديکي را در جهت برنامه توسعه و پيشرفت موشکهاي سوخت مايع يک مرحله اي No-dong 1 و No-dong 2 آغاز کردند و احتمالا در همان زمان پاکستان نيز براي توسعه و پيشرفت موشکهاي Ghauri1/2 خود به اين برنامه ملحق شد. طراحي موشک No-dong کره شمالي بر اساس تکنولوژي ساخت موشک روسي SCUD B بنا نهاده شده بود که بعدها نيز امتياز ساخت موشکهاي SCUD B و SCUD C را نيز در اختيار کره شمالي قرار داد و آنها نيز نسخه بعدي آن را به ايران فروختند.

موشکهاي No-dong و شهاب ٣ که به نظر مي‌آيد طراحي آنها بر اساس موشکهاي SCUD مدل B و C باشد شايد تنها در مقياس (کوچکتر يا بزرگتر بودن) تفاوت اندکي با هم داشته باشند.

گزارشهاي ارسالي از ايران حاکي از آن است که ايران در حال بررسي خريد امتياز موشک شهاب No-dong کره شمالي و مجموع 150 فروند از اين موشکها مي‌باشد. همچنين ايران در نظر دارد که تمامي مراحل آزمايش برد و پرتاب اين نوع موشکها را در داخل خاک ايران انجام دهد،زيرا کره شمالي با شرايط سختي براي اين آزمايشها از قبيل :عدم صدور مجوز براي پرواز اين موشکها بر فراز خاک ژاپن از سوي اين کشور و فشار وارده از سوي چند کشور جهان از جمله آمريکا به کره شمالي براي ترک سريع برنامه‌هاي موشکي ايران روبه رو است .

در سال 1997 ايران مشغول انجام آزمايش و تست هفت موتور براي توسعه ي برنامه هاي موشکي خود بود که اين موشک شهاب ٣ ناميده ميشد. منابع خبري معتقدند که کره شمالي در فاصله سالهاي 1994 تا 1995 تعداد اندکي موشک احتمالا 5 تا 12 فروند No-dong به همراه 4 خودروي مخصوص حمل موشک به ايران تحويل داده است و اين تحويل‌ها به علت فشار چندين کشور به کره از جمله آمريکا متوقف شد و بار ديگر از سال 1997 از سر گرفته شد. آنچه به نظر مي‌رسد اين است که توسعه و ظهور موشک شهاب ٣ ابتدا با مجوز صنايع هوافضاي ايران ودر نهايت مجلس به انجام رسيد و وظيفه آزمايش و نگهداري و عملياتي نگاه داشتن آن به صنايع موشکي همت در تهران سپرده شد که اين مرکز با در اختيار داشتن موتورهاي موشک و تانکرهاي سوخت ساخته شده در يک مرکز بزرگ و وسيع زير زميني واقع در خوجان به خوبي از انجام ماموريت محوله برآمده است.

 

ايران

براي ديدن ادامه مطلب و عکس ها ٬ روي گزينه "ادامه مطلب" کليک کنيد...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 22 شهریور1386ساعت   توسط (((وحید محمدی))) | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
خوش آمدید به ایران زمین.

راه ما ،
راه توست ،
ای شهید ...

طعنه و خنده به افكار و شعارم بزنيد، تير غم بر دل ديوانه و زارم بزنيد، در حفاظت ز اميرم حضرت خامنه‌اي، مي شوم ميثم تمار به دارم بزنيد...

امام خمینی - رحمت الله علیه

پیوندهای روزانه
+> دانلود بازی رایانه ای «مبارزه با سران فتنه»
+> نواده روح الله ، سیدحسن نصرالله ...!!!
+> کلیپ صوتی « میزان »
+> کد نمایش پرچم مقدّس جمهوری اسلامی ایران در گوشه وبلاگ و سایت شما
+> سردار شهید « محمد جهان آرا » ؛ فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خرمشهر
+> حجاب مصونیّت است ؛ نه محدودیّت / عکس
+> شرط رهبرانقلاب برای خواندن خطبه عقد
+> چه گُل گفت ...
+> بسیجیان غریب امام خامنه ای
+> تصاویری از آموزش نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس (فلسطین)
+> پارتیزان ؛ رزمنده جنگ چریکی
+> دانلود نرم افزار پخش زنده و مستقیم اینترنتی کانال های رادیویی و تلویزیونی
+> سمبل هاي فرقه شيطان پرستي
+> گفت‌وگو با اميد يوسفي، طراح خوش‌ذوق تصاوير شهدا روي تي‌شرت
-> داستان قاصدک
+> شهید سعادت آباد!
+> رهبر بر كرانه خليج فارس
+> عکس هایی از «ناوشکن جماران» [بخش اول]
-> 1300 كیلومتر دورتر از پایتخت
+> نگاهی به دو حضور رهبر انقلاب در خلیج فارس
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
اسفند 1390
فروردین 1390
بهمن 1389
آذر 1389
تیر 1389
خرداد 1389
اردیبهشت 1389
فروردین 1389
اسفند 1388
بهمن 1388
دی 1388
آذر 1387
اردیبهشت 1387
مهر 1386
شهریور 1386
آرشیو موضوعی
گلـــخـنـد های آسمانی ...
دیــنــی و مــذهــبــی
اجـــتـــمـــاعـــي
ولایــت عـلـــی
ســيــاســي
نــظــامــی
پیوندها
حضرت آیت الله العظمی سیدعلی آقاخامنه ای
« اوقات شرعی »
اوقات شرعی دیگر کشورهای جهان
*دانلود مرورگر اینترنت موزیلا فایرفکس ورژن 3.6.3
(((پـنـجـره صـبـح سـیـاسـت)))
روزنامه «کـیـهـان»
حُـبُّ العـبـاس (کُد فلش های مذهبی)
روزنـامـه «وطـن امـروز»
امـتـداد افـق
مـیـکـروبـلاگ «بـی شـمـار»
«شـبـکه خـبـر دانـشـجـو»
سـايـت 4visit آپـلـود و دانـلـود صـوتـی و تـصـویـری [متأسفانه تا اطلاع ثانوی مسدود است]
مـازیـار بـیـژنـی (کاریـکـاتـوریـسـت نـامـدار)
سـبـز فـقـط سـبـز عـلـی
مـحـفـل مـحـبـیـن الـشـهـداء
*کـلـیـپ مـوبـایـل مـبـارز*
بـسـیـج مـدرسـه عـشـق
پـایـگـاه اطـلاع رسـانـی فـرهـنـگ ایـثـار و شـهـادت
گـلـسـتـان
انـجـمـن حـامـیـان ولایـت فـقـیـه
ایـران سـبـز عـلـوی [متأسفانه مسدود شده!]
سـپـاه مـحـمـد رسـول الله تـهـران بـزرگ
..:: یـالـثـارات الـحـسـیـن ::..
یـاران آفـتـاب
طـرفـدار دوآتـيـشـه ولايـت
دسـتـخـط
مـرکـز نـویـن انـدیـشـان
وای ام کـجـاسـت؟
بـسـیـجـی: هـسـتـيـم با ولايـت تا شـهـادت
فـرمـانـدهان شـهـیـد
عـقـایـد سـیـاسـی یـک دخـتـر ایـرانـی [متأسفانه مسدود شده!]
133
سـبـز فـقـط سـبـز عـلـی
فـقـط ايـران،فـقـط سـيـدعـلـي خـامـنـه اي
چـشـم بـصـیـرت
سـبـز سـفـیـد قـرمـز
چـتـر بـاز
چـنـد جـرعـه انـدیـشـه (پـوسـتـرهـای سـیـاسـی)
میرحسین موسوی، مـوجـودی مـُضـــحـک
دکــتـر وحــیـد یـامـیـن پـور (مـجـری بـرنـامـه «روبـه فـردا»)
لـنـز کـثـیـف
سـایـت آپـلـود عـکـس
تـلـخـنـدک/کـاریـکـاتـورهـای سـیـاسـی
مـــرصـــاد (والفجر ولیالٍ عشرٍ)
تـصـویـر حـزب الله
صـبـح سـپـیـد
سرباز رهبری(سیاسی)
مسعود ده نمکی (کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون)
دكـتـر مـهـدي كـوچـك‌زاده (نماینده مجلس)
گروهان سایبری بسیج ایران
قطعه 44
سفیر ولایی
چتر باز
آفتاب مهربانی
لغزش سکوت
علمدار غریب
JAVOON جوون(پیام فضلی)
تاریخ نگار ایران
حامیان جمهوری اسلامی
...فقط سبزها بیان تو...
صدای عدالت
اسلام آنلاین
۩۞۩ سکوت دل ٌ۩۞۩
تصاویر پس زمینه با موضوع مذهبی
یوتیوب فارسی
دوئل (طرح های گرافیکی) [متأسفانه مسدود شده!]
تک تیرانداز [متأسفانه مسدود شده!]
تخریبچی مجازی [متأسفانه مسدود شده!]
تخریبچی [متأسفانه مسدود شده!]
بسيج خواهران-حوزه مقاومت فاطمه الزهرا(س)
حق یک بچه مسلمون
خیمه عشق
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

*******************

آمار بازدید وبلاگ:

*******************

jmdic9ilh2sph1hujpgl.jpg

 ســکــوت دل